Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Astmanukke lasten astman hoidonohjaukseen : haastattelututkimus hyvästä astmanukesta

Poikkijoki, Ida; Tuukkanen, Minna (2014)

 
Avaa tiedosto
tuukkanen_minna.pdf (458.4Kt)
Lataukset: 


Poikkijoki, Ida
Tuukkanen, Minna
Turun ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405198533
Tiivistelmä
Tutkimuksessa selvitetään 5-7 -vuotiaiden lasten ja heidän vanhempiensa näkemyksiä hyvästä astmanukesta. Tutkimuksen tarkoituksena on kuvata, minkälainen on hyvä astmanukke astmaa sairastavien lasten ja heidän vanhempiensa mielestä. Tavoitteena on saada helppokäyttöinen ja lasta miellyttävä astmanukke lasten astman hoidonohjauksen avuksi. Tutkimus kuuluu Turun ammattikorkeakoulun Nukketeatteri menetelmänä lasten ja nuorten hoitotyössä -projektiin. Projekti toteutetaan Turun Ammattikorkeakoulun terveysalan ja taideakatemian nukketeatterilinjan välisenä yhteistyönä. Tutkimusta ohjasivat tutkimusongelmat: millainen on hyvä astmanukke astmaa sairastavien lasten mielestä ja millainen on hyvä astmanukke astmaa sairastavien lasten vanhempien mielestä?
Tutkimusaineisto kerättiin haastattelemalla seitsemää 5-7 -vuotiasta astmaa sairastavaa lasta ja viittä heidän vanhempaansa. Haastattelut toteutettiin avoimina yksilöhaastatteluina. Haastatteluiden perustana käytettiin kolmea nukkea, jotka lainattiin taideakatemian nukketeatterilinjalta. Haastatteluista saatu tieto analysoitiin käyttäen sisällönanalyysia.
Vanhempien mielestä astmanukella tulisi olla huomiota herättävät kasvot, joissa on astmaa korostavia piirteitä. Lisäksi olisi hyvä, jos nukella pystyisi opettamaan esimerkiksi lääkkeenottotekniikkaa. Väriltään nuken tulisi olla kirkkaan värinen. Vanhempien mielestä nuken tulisi olla käsinukke sen helppokäyttöisyyden vuoksi. Lapset eivät osanneet määritellä hyvän astmanuken ominaisuuksia. Lapset kuitenkin pitivät eniten omaa sukupuoltaan edustavasta tai neutraalista nukesta. Nuken mieluinen väri määräytyi lapsen oman lempivärin mukaan. Sekä vanhempien että lasten mielestä olisi hyvä, jos astman ohjauksessa olisi käytössä astmanukke.
Lasten ja vanhempien mielipiteitä hyvästä astmanukesta tulee tutkia vielä lisää. Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää tulevaisuudessa uuden astmanuken suunnittelussa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste