Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Automaattinen vianpaikannus Kymenlaakson Sähköverkko Oy:n keskijännitejakeluverkossa

Vuorenpää, Antti (2014)

 
Avaa tiedosto
Vuorenpaa_Antti.pdf (906.8Kt)
Lataukset: 


Vuorenpää, Antti
Tampereen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405229186
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tutkimuskohteena oli niin sanottuun reaktanssimenetelmään perustuva automaattinen vianpaikannusjärjestelmä. Tavoitteena oli ottaa kyseinen järjestelmä käyttöön Kymenlaakson Sähköverkko Oy:n keskijännitejakeluverkossa ja korvata aiemmin käytössä ollut vikavirran suuruuden arviointimenetelmään perustunut vianpaikannusjärjestelmä.

Opinnäytetyö tehtiin Kymenlaakson Sähköverkko Oy:n Käyttö ja rakennuttaminen -yksikölle, joka vastaa yhtiön noin sadantuhannen Kaakkois-Suomessa sijaitsevan asiakkaan sähkön jakelusta ja sähköverkon käyttötoiminnasta.

Viranomaisten niin kuin asiakkaidenkin esittämät kiristyvät vaatimukset aiheuttavat paineita sähkön toimitusvarmuuden parantamiseen ja vioista johtuvien jakelukeskeytysten vaikutusalueiden mahdollisimman tehokkaaseen rajaamiseen. Automaattinen vianpaikannus on yksi osakokonaisuus pyrittäessä vähentämään asiakkaille koituvia haittoja sähkön jakelun vikakeskeytyksistä.

Automaattisella vianpaikannuksella tarkoitetaan tässä yhteydessä järjestelmäkokonaisuutta, jonka tehtävänä on esittää käytönvalvojalle jakeluverkon vikakeskeytyksen aiheuttaneen vian fyysinen sijainti karttapohjalla. Järjestelmä muodostuu kolmesta pääkomponentista: sähköasemilla olevista suojareleistä, SCADA-käytönvalvontajärjestelmästä ja DMS-käytöntukijärjestelmästä. Kymenlaakson Sähköverkko Oy:n keskijännitejakeluverkon teknisen toteutustavan ja käytössä olleiden järjestelmäkomponenttien takia tarkastelut rajattiin käsittelemään vain oikosulkuvikojen paikannusta.

Käyttöönotto aloitettiin selvittämällä reaktanssimenetelmän vaatimukset ja muutostöiden tarpeellisuus sähköasemakohtaisesti. Tulosten pohjalta toteutettiin muutostarpeet ja järjestelmän käyttöönotto kaikille niille sähköasemille, joihin oli tämän opinnäytetyön aloitushetkellä asennettu tarpeelliset laitteistokomponentit.

Opinnäytetyön tuloksena saatiin käyttöönotettua reaktanssimenetelmään perustuva automaattinen vianpaikannusjärjestelmä Kymenlaakson Sähköverkko Oy:n keskijännitejakeluverkossa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste