Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

RK/VAK : Hajautettu ilmastoinnin ohjausjärjestelmä

Viiperi, Joni (2014)

 
Avaa tiedosto
Viiperi_Joni.pdf (1.551Mt)
Lataukset: 


Viiperi, Joni
Tampereen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014053011079
Tiivistelmä
Tässä tutkimuksessa selvitetään Schneider Electric Oy:n uutta hajautettua ilmastoinnin ohjausjärjestelmää. Uuteen järjestelmään kosketuksissa olevien tahojen näkemys hajautetusta järjestelmästä on hankittu haastatteluiden avulla.

Rakennusurakoissa kilpailun kiristyessä on ratkaisuja ja säästöjä haettava uusien innovaatioiden ja toimintatapojen kautta. Suunnittelijat ja urakoitsijat ovat rutinoituneet tekemään urakoita totutulla tavalla. Vanhat toimintatavat ovat juurtuneet syvälle ja näin ollen uusien innovaatioiden sisäänajo on haastavaa. Menestyäkseen uusien innovaatioiden tulee olla tilaajalle taloudellisesti kannattavia tai tarjota muita huomattavia etuja. Yleistyäkseen uuden järjestelmän tulee olla urakoitsijoille mielekäs toteuttaa ja tuoda lisäarvoa myös loppukäyttäjälle.

Perinteisesti käytössä olevassa keskitetyssä ilmastoinnin ohjausjärjestelmässä konehuoneessa on erilliset ryhmä- ja valvonta-alakeskukset, joista on vahva- ja heikkovirtakaapeloinnit konehuoneen poikki jokaiselle ilmanvaihtokoneelle. Hajautetulla ilmastoinnin ohjausjärjestelmällä toteutetussa konehuoneessa on erillinen ryhmä- ja valvonta-alakeskus hajautettu ilmanvaihtokoneiden yhteyteen yhtenäisiksi fyysisesti pienemmiksi keskuskokonaisuuksiksi. Koneiden yhteydessä olevien keskuskokonaisuuksien ryhmäkeskusosaan on sähkönsyöttö suoraan nousukeskukselta, jolloin konehuoneen perinteinen iso ryhmäkeskus ilmanvaihtokoneille jää tarpeettomaksi. Koneen yhteyedessä sijaitsevan keskusyhdistelmän valvonta-alakeskusosasta on keskitettyä järjestelmää huomattavasti lyhyemmät heikkovirtakaapeloinnit kenttälaitteille. Hajautetun ilmastoinnin ohjausjärjestelmän keskusyhdistelmät ovat yhdistetty toisiinsa väyläkaapeloinnilla.

Tutkimuksesta selviää, että käytettäessä hajautettua ilmastoinnin ohjausjärjestelmää kaapelointimäärää ilmanvaihtokonehuoneessa vähenee noin 76% ja kaapeloinnin kokonaiskustannukset vähenevät noin 65,1%:lla. Hajautettu ilmastoinnin ohjausjärjestelmä myös mahdollistaa ilmanvaihtokoneiden käyttöönoton yksitellen urakan edetessä, kun perinteisessä keskitetyssä järjestelmässä ilmanvaihdon sai käyttöönotettua vasta erillisten ryhmä- ja valvonta-alakeskuksien valmistuttua. Keskuksien ollessa fyysisesti pienempiä toimitus työmaalle helpottuu, joka helpottaa varsinkin saneerausurakoita. Keskuksien ollessa ilmanvaihtokoneiden välittömässä läheisyydessä koneiden testaus käyttöönottovaiheessa selkeytyy. Konehuoneen huolto ja kunnossapito helpottuu, sekä käyttövarmuus paranee mahdollisten vikojen kohdistuessa vain yksittäiseen ilmanvaihtokoneeseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste