Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Toiminnallisia keskivartalon harjoitteita thainyrkkeilijöille potkutekniikan parantamiseksi

Leppänen, Anu (2014)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Leppanen_Anu.pdf (1.035Mt)
leppanen_anu_opinnaytetyon_liite.mp4 (70.24Mt)
Lataukset: 


Leppänen, Anu
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014053011098
Tiivistelmä
Thainyrkkeily on nimensä mukaisesti Thaimaassa alkunsa saanut kamppailulaji, joka on monipuolinen laji niin harrastajille kuin kilpailemaan haluaville. Se sopii sekä miehille että naisille. Thainyrkkeily sisältää monipuolisesti erilaisia tekniikoita, jotka vaativat hyvää keskivartalon hallintaa ollakseen tehokkaita. Säännöissä sallittuina ovat erilaiset lyönnit nyrkein ja kyynärpäin. Erilaisten potkujen lisäksi myös polvipotkut ovat sallittuja ja ne ovat olennaisena osana lajissa. Lähiottelu eli ns. pystypaini on thainyrkkeilyssä sallittu.

Vahvasta keskivartalosta on paljon hyötyä thainyrkkeilyssä: mitä vahvempi keskivartalosi on, sitä paremmin pystyt suorittamaan erilaiset tekniikat oikein ja saamaan har-joittelusta kaiken irti. Tässä opinnäytetyössä käsitellään potkuissa tarvittavaa keskivartalon hallintaa. Potkusuorituksen aikana tapahtuva vartalon kierto sekä käsien liike kehittävät jo itsessään keskivartalon lihaksistoa. Tästä huolimatta olen havainnut thainyrkkeilyharrastajien keskuudessa keskivartalon hallinnassa puutteita, jotka saattavat vaikuttaa myös potkujen suorittamiseen. Opinnäytetyöhön valittiin yhteensä 16 toiminnallista harjoitetta. Harjoitteet ovat alun perin suunnattu taekwondoon mutta sopivat hyvin täyttämään opinnäytetyöni tarkoituksen tehdä thainyrkkeilijöille tutuksi potkutekniikkaa parantavat toiminnalliset harjoitteet.

Harjoitteet jaettiin neljälle harjoituskerralle, jolloin jokaisella kerralla tehtiin neljä harjoitetta. Toiminnallinen harjoittelu valittiin sillä sen avulla pystyy vaikuttamaan useisiin lihasryhmiin samanaikaisesti sekä harjoittamaan lihasten koordinaatiota. Harjoituskertoja varten laadittiin lyhyt kysely, jonka jokainen osallistuja täytti jokaisella harjoituskerralla. Vastausten perusteella valittiin 7 harjoitetta, jotka videoitiin lopulliseen oppaaseen. Harjoitteet suoritetaan punnerrus- tai lankkuasennossa ja niihin on yhdistetty erilaisia alaraajojen liikkeitä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste