Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ungdomsledarskap på hjul i Korsholm: en kvalitativ studie kring ungdomsledarnas syn på användningen av Wauton och det mobila ungdomsledarskapet

Kettunen, Emilia (2022)

 
Avaa tiedosto
emilia _kettunenfin.pdf (1.211Mt)
Lataukset: 


Kettunen, Emilia
2022
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022100820985
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on tutkimus, joka liittyy Mustasaaren Wauto jaksoon vuonna 2021. Wauto tarkoittaa matkailuautoa, joka on muokattu liikkuvaksi nuorisotilaksi. Tutkimukseen osallistui kolme nuoriso-ohjaajaa, jossa tavoite oli tutkia heidän näkemystänsä Wauton käytöstä liikkuvassa nuorisojohtajuudessa. Keskeisimmät kysymykset tutkimuksessa olivat tavoitteen pohjalta mitä työmenetelmiä nuoriso-ohjaajat käyttivät, miltä valmistelu näytti ja miten toimintaa arvioitiin. Tutkimus tehtiin kvalitatiivisena haastatteluna nuoriso-ohjaajien kanssa.

Teoriaosa nostaa esiin nuorisotyön eri muotoja Suomessa, jotka kaikki tukevat nuoria erilaisissa elämäntilanteissa. Ottaen huomioon, että suuri osa nuorisotyöstä tapahtuu nuorien vapaa-ajalla, teoria tarkastelee myös käsitettä ja sen vaikutusta nuorten elämään. Teoriaosa avaa myös Aseman Lapset toimintaa, josta Wauto konsepti on saanut alkunsa.

Tuloksessa käy ilmi, että samaan aikaan kun yhdyskunta menee eteenpäin myös nuorisotyön ja sen menetelmät täytyy tehdä samaa. Uudet menetelmät antavat uusia ajattelutapoja ja enemmän nuoria kuntien nuorisotyön pariin. Liikkuva nuorisotyö on uusi mahdollisuus Mustasaaressa, jonka kautta nuoria, jotka eivät ole aikaisemmin voineet osallistua avoimeen nuorisotyötoimintaa voidaan tavoittaa. Aseman Lasten tarjoamat valmiit raamit ja toimintamalli johtaa siihen, että liikkuvaa nuorisotyö käyttö laajenee ja on helppo ottaa käyttöön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste