Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Hukkamateriaalista Konseptituotteeksi

Suksi, Jami (2022)

 
Avaa tiedosto
Suksi_Jami.pdf (5.802Mt)
Lataukset: 


Suksi, Jami
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022111722939
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli löytää tehokkaampi tapa hyödyntää yritykseen kertyvä hukkamateriaali. Yhteistyöyrityksenä toimii lahtelainen muotoilu- ja puusepän yritys Muoto2. Muoto2 suunnittelee ja valmistaa sisustustuotteita ja huonekaluja. Ruokapöytien valmistustavasta johtuen yritykselle kertyy materiaalihukkaa. Tälle materiaalille ei ole ollut suoraa käyttökohdetta, vaan on tähän saakka käytetty satunnaisiin projekteihin tai lämpöenergiaksi. Tämä materiaali on tarkoitus hyödyntää suunnittelemalla siitä konseptituote, jolla parannetaan yrityksen materiaalitehokkuutta, eli vähennetään materiaalihukan määrää.

Konseptituotteen suunnittelun apuna käytettiin tutkimusmenetelminä muotoiluprosessia ja vertailevaa tutkimusta. Vertailevalla tutkimuksella verrattiin yrityksen nykyisen malliston tuotteita keskenään, jolla haettiin tietoa muotoiluprosessin tueksi. Suunniteltavan tuotteen ulkomuodon haluttiin noudattelevan yrityksen olemassa olevan malliston linjaa. Muotoiluprosessilla esitetään konseptituotteen suunnittelu ja valmistus.

Opinnäytetyössä esitetään myös hukkamateriaalin käytön hyödyt kiertotalouden näkökulmasta. YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja Pariisin ilmastosopimuksessa sovittuihin tavoitteisiin pääseminen edellyttää kasvihuonepäästöjen merkittävää pienentämistä. Huonekaluteollisuuden käyttäessä paljon neitseellistä materiaaleja varsinkin puuta voidaan yritysten materiaalitehokkuutta lisäämällä tehdä oman osansa päästäkseen näihin ilmastotavoitteisiin. Kiertotalouden malleja käyttöönottamalla voidaan parantaa yrityksen katerakennetta ja samalla tehdä tuotannosta vähemmän ympäristöä kuormittava.

Opinnäytetyön tuloksena syntyi penkki hukkamateriaalista. Penkki noudattelee yrityksen olemassa olevien tuotteiden muotokieltä ja valmistustavat on mietitty yrityksen nykyisen konekannan kannalta mahdollisimman helpoksi toteuttaa. Hukkamateriaalina toimii 37mm paksu massiivipuuliimalevy. Tuotteen rungon ollessa kokonaan valmistettu hukkamateriaalista tehostaa se materiaalin käyttöä, eli yrityksen materiaalitehokkuus lisääntyy. Tämä parantaa myös yrityksen katerakennetta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste