Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Seksuaalivähemmistöön kuuluvat nuoret : Opas sosiaali-ja perhepalveluiden ammattilaisille

Hirvi, Heidi; Puurunen, Sallamaari (2022)

 
Avaa tiedosto
Hirvi_Puurunen.pdf (1.340Mt)
Lataukset: 


Hirvi, Heidi
Puurunen, Sallamaari
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022111923145
Tiivistelmä
Toiminnallisessa opinnäytteessämme laadimme oppaan seksuaalivähemmistöön kuuluvista nuorista. Opas oli tarkoitettu sosiaali- ja terveysalantyöntekijöille, jotka työskentelevät seksuaalivähemmistöihin kuuluvien henkilöiden kanssa. Oppaan tarkoitus oli tukea työntekijän tietämystä seksuaalivähemmistöistä, jotta hän voisi työssään ymmärtää paremmin seksuaalivähemmistöjä ja sukupuolien moninaisuutta. Opas tilattiin Kalajoen kaupungin sosiaali- ja perhepalveluihin. Oppaamme keskittyi käsitteisiin, jotka koostuivat seksuaalivähemmistöistä ja erilaisista seksuaalisista suuntautumisista. Oppaallamme halusimme herättää positiivisia ajatuksia. Oppaamme toteutettiin visuaalisesti ja erilaiset seksuaalivähemmistöt tuotiin esille yhdenvertaisuutta kunnioittaen. Opinnäytetyössämme käsittelimme myös yhdenvertaisuutta ja sitä, miten tärkeää sen toteutuminen on seksuaalivähemmistöjen palveluiden edistämisessä. Oppaamme sivusi myös seksuaalioikeuksia ja Suomen seksuaalihistorian ankaruutta seksuaalivähemmistöille. Halusimme herättää lukijassa ajatuksia ja mielikuvia siitä, miten eriarvoisessa ja heikossa asemassa seksuaalivähemmistöihin kuuluvat henkilöt ovat aikaisemmin olleet yhteiskunnassamme. Oppaamme haluttiin tuoda nykypäivään, ja se oli kuvitettu visuaalisesti. Opas oli selkeälukuinen ja se oli tarkoitettu yhdeksi uudeksi työvälineeksi sosiaalipalveluiden ammattilaisille.

Oppaamme oli suunnattu sosiaali- ja perhepalveluiden, sekä koulutusalan ammattilaisille avuksi yhdenvertaisen palvelun takaamiseksi. Oppaaseen valikoiduilla aineistoilla oli tarkoitus saada lisättyä tietoutta ja uudenlaista ajattelutapaa sosiaali- ja perhepalveluiden ammattilaisille. Päihdelinkki esittelee kansainvälisessä tutkimuksessa, että tiedonpuute oli yksi suuri syy ammattilaisten ennakkoluuloiseen asenteeseen seksuaalivähemmistön edustajia kohtaan. Tätä kohtaa tuki myös haastattelu osiomme, jossa haastateltiin seksuaalivähemmistön edustajia ja sosiaalipalveluiden ammattilaisia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste