Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Toimintasuunnitelma Monilajiseura Onnistu ry:lle

Nordblom, Jari (2022)

Avaa tiedosto
Nordblom Jari.pdf (593.0Kt)
Lataukset: 


Nordblom, Jari
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112123411
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni käsittelee vammaisurheiluseuran toiminnan aloitusta. Opinnäytetyön tavoitteena on luoda perustamalleni Monilajiseura Onnistu ry:lle seuralle toimintasuunnitelmaa. Suomen Paralympiakomitea on määritellyt, että vammaisurheilu on yleiskäsite vammaisten henkilöiden urheilusta ja liikunnasta. Paralajeja on sovellettu niin, että eri tavoin vammautuneet urheilijat voivat niihin osallistua. Paralympiakomitean tehtäviä on toimia vammaisten ja erityistä tukea tarvitsevien henkilöiden edunvalvojana kilpaurheilussa ja harrasteurheilussa, mm. harrastamisolosuhteiden ja harrastamisen edellytyksiä edistäen.

Paralympiakomitea vastaa vammaishuippu-urheilun kansainvälisestä vaikuttamisesta, sekä sen viestinnästä ja mielikuvista Suomessa.

Inkluusiota on käytetty urheilun yhteydessä jonkin aikaa ja on korvannut termit, kuten valtavirtaistaminen ja integraatio viime vuosina. Inkluusiossa on tärkeää, että jokainen pääsee mukaan urheilutoimintaan. Jokainen henkilö onnistuu ja saa kuuluu yhteisöön, sekä kokevansa olonsa tervetulleeksi. Kaikilla tulisi inkluusion mukaan olla yhdenvertaiset mahdollisuudet liikunnan parissa. Moninaisuus ja ihmisten erilaisuus on rikkaus, joiden avulla on mahdollisuus kehittää toimintaa paremmaksi.

Suomalaisen liikuntakulttuurin selkäranka on liikunta- ja urheiluseurat. Seurojen olemassaolo perustuu vahvasti omaehtoiseen aktiivisuuteen. Suomessa arvioidaan olevan noin 700 000 – 800 000 toimintarajoitteista henkilöä (noin 15% väestöstä), joilla osalla vaatii soveltamista ja erityistukea liikunnan harrastamiseen.

Tutkimuksen tavoitteena on selvittää Monilajiseura Onnistu ry:n liikuntarajoitteisille suunnatun urheiluseuran toimintasuunnitelmat seuraavalle vuodelle. Tutkimuksessa kohteena oli urheiluseuran jäsenet ja tutkimuksessa käytettiin teemakyselyä ja teemahaastattelua. Inkluusion myötä usein kuitenkin unohtuu se, että erityisryhmät tarvitsevat myös erikseen järjestettävää toimintaa, jonka vuoksi seuran perustamisajatus syntyi.

Erikseen järjestettävän toiminnan tarkoitus ei ole heikentää inkluusioajatusta, vaan tarjota erityisosaamista ja laadukasta toimintaa liikuntarajoitteisille lapsille ja nuorille. Tutkimus otannan perusteella seuran perustaminen Keski-Uudellemaalle on tärkeä etappi paraurheilussa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste