Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kenttähuollon prosessin ja raportoinnin kehittäminen

Hietala, Topi (2022)

 
Avaa tiedosto
Hietala_Topi.pdf (760.6Kt)
Lataukset: 


Hietala, Topi
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112223462
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä tutkittiin, miten kenttähuollon prosessia ja raportointia voitiin kehittää toimeksiantajayrityksessä. Työn toimeksiantajana oli Kumera Drives Oy, joka tuottaa voimansiirron ratkaisuita teollisuuden eri aloille. Työn tavoitteena oli tehdä kehittämisehdotuksia kenttähuollon prosessiin ja raportointiin liittyen.
Teoriaosuudessa käsitellään prosessin kehittämiseen liittyviä aiheita. Käsitteiden ymmärtäminen auttoi empiirisen osuuden tekemisessä. Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena ja tiedonkeruumenetelmänä oli teemahaastattelu.
Haastattelut suoritettiin viidelle henkilölle ja kohdehenkilöt valittiin tutkimukseen perustellusti. Kolme henkilöä valittiin toimeksiantajayrityksestä sillä perusteella, että he työskentelivät satunnaisesti kenttähuoltojen parissa. Heillä oli myös riittävästi tietoa prosessista tutkimusta varten. Neljäs henkilö valittiin ulkopuolisesta yrityksestä, koska tutkimuksessa haluttiin tutkia erilaisia toimintatapoja ja käyttää kehityksessä vertailukehittämisen menetelmää. Lisäksi haluttiin saada asiakkaan mielipide raporttipohjista. Viides henkilö valittiin konsernin toisesta yrityksestä, koska tutkimuksessa haluttiin vertailla toisen yrityksen käytäntöjä toimeksiantajayrityksen käytäntöihin ja tarkastella eroja konsernitasolla.
Tutkimusta varten kartoitettiin toimeksiantajayrityksen nykyiset kenttähuoltoon liittyvät käytännöt, prosessi ja raporttipohjien sisältö. Tutkimuksen tuloksista selvisi, että kenttähuoltojen raporttien sisällöt olivat hieman puutteellisia. Tulokset osoittivat myös sen, että prosessiin liittyvää ohjeistusta ei ollut olemassa. Raportin vaatimuksiksi korostuivat raportin selkeys, helppolukuisuus ja oikeiden asioiden viestintä. Asiakkaan mielestä raporttipohjat olivat riittäviä ja selkeitä. Myös toimintatavat olivat lähes samanlaisia. Konsernin toisen yrityksen edustajan mukaan raportit pitäisi täyttää perusteellisemmin.
Kehittämisehdotuksissa esitellään prosessin kehittämiseen ja raportoinnin kehittämiseen liittyvät asiat erillisissä alaluvuissa. Kenttähuollon prosessin kehittämisen ehdotukset koskevat toimintatapoja yleisesti. Kenttähuollon prosessia voidaan kehittää esimerkiksi erillisellä ohjeistuksella ja jälkimarkkinoinnilla. Raportoinnin kehittämisessä otetaan kantaa raporttipohjien sisällöllisiin asioihin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste