Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Simulaattoreiden käyttö koulutuksessa : suunnitelma pienoismallista koulutuskäyttöön

Vene, Ville (2014)

Avaa tiedosto
Vene_Ville.pdf (545.2Kt)
Lataukset: 


Vene, Ville
Turun ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014060411708
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli suunnitella Rolls-Royce Oy Ab:n Rauman yksikölle nos-tosysteemillä varustetun potkurilaitteen pienoismalli koulutuskäyttöä varten. Lisäksi työssä tut-kittiin yleisesti simulaattoreiden käyttöä koulutuksessa.
Rolls-Roycen UL (Underhull Liftable)- potkurilaite on nostosysteemillä varustettu laite, joka voidaan nostaa aluksen rungon sisään ja laskea käyttöasentoon. UL-laitteita käytetään apupropulsiona erilaisissa aluksissa, muun muassa offshore-tukialuksissa.
Koulutuskäytössä pienoismallin avulla voidaan paremmin havainnollistaa potkurin toimintaa nosto- ja laskutilanteissa. Lisäksi se auttaa koulutettavia paremmin ymmärtämään aikaisemmin opetetun teorian.
Simulaattoreiden käyttö koulutuksessa on yleistynyt ja yleistyy koko ajan tekniikan kehittyessä. Simulaattoreista tulee todellisempia ja niiden käyttömahdollisuudet monipuolistuvat. Suurin ongelma simulaattoreiden käytössä on se, että niiden kanssa harjoitellessa on aina väärin oppimisen vaara. Fyysisiä pienoismallisimulaattoreita ja virtuaalitodellisuussimulaattoreita vertailtaessa tuli esiin, että virtuaalitodellisuussimulaattorit ovat tekniikan kehityksen myötä korvaamassa perinteiset pienoismallisimulaattorit.
Työn tuloksena saatiin aikaan suunnitelma potkurilaitteen pienoismallista, jonka pohjalta Rolls-Royce voi valmistaa pienoismallin omaan käyttöönsä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste