Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Make-or-Buy-päätöksenteko varaosien hankinnan ja itsevalmistuksen välillä

Aalto, Ada (2022)

 
Avaa tiedosto
Aalto_Ada.pdf (767.5Kt)
Lataukset: 


Aalto, Ada
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112824397
Tiivistelmä
Konepajateollisuudessa hyödynnetään ulkoisia toimittajia omien ydintoimintojen tukena. Tuotteiden alihankinta vapauttaa resursseja omasta toiminnasta, jolloin on mahdollista keskittyä eniten arvoa tuottaviin prosesseihin. Suomalaisella nostolaitevalmistajalla Konecranesilla on Hyvinkäällä toimiva tehdas, johon kuuluu varaosaorganisaatio Crane Parts Center, joka huolehtii asiakkaille hankittavista varaosakomponenteista. Hankinnan lisäksi tehdasalueella toimii Parts Manufacturing Center, jonka tehtävä on valmistaa monimuotoisesti varaosia asiakkaiden tarpeiden mukaisesti. Tämän opinnäytetyön tavoite oli tutkia, mitä tuotteita voidaan tehdä PMC:llä ja minkälaiset tuotteet on hankittava ulkopuolisilta toimittajilta, sekä selvittää, millaisin perustein päätös tehdään. Päätöksenteon tavoite on saada käytettyä PMC:n kapasiteettia mahdollisimman tehokkaasti kussakin tilanteessa.

Työssä perehdyttiin PMC:n nykyiseen konekantaan ja organisaation tarjoamaan kapasiteettiin. Tämän tiedon pohjalta pystyttiin rajaamaan itsevalmistukseen soveltuvat ja sopimattomat tuotteet valmistusprosessien ja tuotetyyppien mukaan. Kyvykkyyden selvittämisen jälkeen suoritettujen haastatteluiden perusteella saatiin paljon näkökulmia siitä, miten päätöksentekoprosessi nyt etenee ja miten sitä tulisi parantaa. Sekä kirjallisuus että haastattelut osoittivat päätöksenteon olevan monisyinen prosessi ja jokaisessa tapauksessa vaaditaan hyvin tapauskohtaista tarkastelua. Päätöksentekoon perehtymisen jälkeen saatiin koottua päätöksentekomatriisi, jonka tarkoitus on toimia päätöksiä tekevien henkilöiden apuna mietittäessä, kannattaako tuote valmistaa itse vai kannattaako valmistus ulkoistaa.

Päätöksentekoon tulee osallistaa henkilöstöä niin organisaation hankinnasta kuin valmistuksesta vastaavista ryhmistä. Tuotteen valmistuksen tai hankinnan yksikköhinnan lisäksi on huomioitava tapauksen kokonaiskustannukset. Ulkopuolista toimittajaa valittaessa tulee selvittää mahdollisen toimittajan konekanta ja kapasiteetti. Käytettävistä ja mekaaniseen valmistamiseen erikoistuneista toimittajista on sidosryhmissä paljon hiljaista tietoa. Tavoite tulevaisuutta ajatellen olisi jakaa tietoa päätöksenteossa mukana oleville henkilöille, jotta päätökset voidaan tehdä laadukkaasti ja kaikki mahdollisuudet huomioiden.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste