Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Suomalaisten rahastosijoittamisen muutokset koronapandemian aikana

Lehti, Sofia (2022)

 
Avaa tiedosto
Lehti_Sofia.pdf (570.1Kt)
Lataukset: 


Lehti, Sofia
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112924784
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, miten koronapandemia on vaikuttanut suomalaisten rahastosijoittamiseen. Opinnäytetyössä selvitettiin myös suomalaisten velkaantumista ja pohdittiin näiden yhteyttä. Opinnäytetyö toteutettiin kvantitatiivisella tutkimusmenetelmällä käyttäen hyödyksi Tilastokeskuksen, Finanssiala ry:n ja Suomen Pankin tilastoja liittyen suomalaisten rahastosijoittamiseen ja varallisuuteen. Näiden lähteiden avulla työhön saatiin tehtyä kuvia Suomeen rekisteröityjen rahastojen koko pääomakannasta, eri rahastotyyppien pääomakannoista ja velkaantumistilastoista.

Opinnäytetyön tietoperustasta käy ilmi olennaisia asioita rahastosijoittamisesta. Luvussa kerrotaan, miten rahastosijoittaminen konkreettisesti tapahtuu, miten rahastoja luokitellaan ja mitä erilaisia rahastotyyppejä on olemassa. Luvusta löytyy myös rahastosijoittamisen hyötyjä ja riskejä, sekä käydään läpi Suomen rahastomarkkinoita. Luvun lopussa sivutaan suomalaista rahastosijoittajaa Finanssiala ry:n tutkimuksen pohjalta ja käydään läpi suosituimpia rahastoja Suomessa.

Opinnäytetyöstä selvisi, että suomeen rekisteröityjen sijoitusrahastojen pääomakanta kasvoi vuosittain ja päätyi ennätyslukemiin vuoden 2021 loppuun mennessä. Etenkin osakerahastojen pääomakanta kasvoi hyvin paljon tutkittavana ajanjaksona. Tämä johtui pääosin yleisestä talouskasvusta ja etenkin osakemarkkinoiden positiivisesta kehityksestä. Rahastosijoittaminen yleistyi ja uusia rahastosijoittajia saatiin vuosittain lisää. Suomalaisten sijoitusvarallisuuteen liittyvät luvut ja tiedot pysyivät melko samoina vuosina 2019 ja 2020. Vuoden 2021 tilastoja ei vielä ole julkistettu, mutta ainakin sijoitusvarallisuuden mediaanin voidaan olettaa olevan suurempi kuin edellisinä vuosina rahastopääoman korkean arvonnousun myötä.

Koronapandemian takia rahaa säästyi erilaisten syiden takia ja tämä näkyi esimerkiksi talletusten kasvuna. Samaan aikaan velkaantuminen kuitenkin lisääntyi. Tutkittavalla ajanjaksolla vuosina 2019–2021 suomalaiset velkaantuivat enemmän kuin käytettävissä olevat tulot kasvoivat. Tämä nosti velkaantumisastetta noin kahdeksan prosenttiyksikköä.

Koronapandemia vaikutti suomalaisten rahastosijoittamiseen siten, että sijoitusten arvot nousivat kovaa vauhtia. Vuonna 2021 osakerahastojen pääomakanta ohitti korkorahastot, vaikka korkorahastojen nettomerkinnät olivat suurimmat. Kokonaisuudessaan rahastoja merkittiin yli 9 miljardilla eurolla. Sijoitusrahastojen pääomakanta oli huipussaan, lähes 160 miljardissa eurossa vuoden 2021 lopulla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste