Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kotihoidon työntekijöiden käsityksiä itseohjautuvuudesta

Oyumaa-Ganbat, Nomin-Erdene; Rehunen, Kyösti (2022)

 
Avaa tiedosto
Oyumaa-Ganbat_Rehunen.pdf (600.2Kt)
Lataukset: 


Oyumaa-Ganbat, Nomin-Erdene
Rehunen, Kyösti
2022
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112924943
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö tehtiin Soiten kotihoidon palvelualuejohtajan tarpeesta saada lisää tietoa työnte-kijöiden käsityksistä itseohjautuvuudesta. Molemmat opinnäytetyön tekijät ovat työskennelleet tai yhä työskentelevät kotihoidossa työntekijöinä. Heitä yhdistää tämä mielenkiinto kotihoitoa kohtaan jo valmiiksi, minkä vuoksi opinnäytetyö haluttiin kohdistaa juuri tälle sektorille. Itseohjautuvuus on ollut viime vuosien aikana hoitoalalla nouseva trendi. Tämä malli tehdä työtä on Soitessakin nyt koekäytössä useammassa yksikössä eri osa-alueilta.

Tutkimus suoritettiin määrällisenä kyselytutkimuksena Soiten kuuteen kotihoidon yksikköön aikavä-lillä 16.2-28.2.2022, jolloin vastauksia saatiin 24 kappaletta. Kyselytutkimusta jouduttiin jatkamaan aikavälillä 21.4.-10.5.2022. Kyselytutkimus oli vastaajille vapaaehtoinen, ja kyselyyn saatiin lopulta riittävä määrä vastaajia, yhteensä 67 kappaletta. Soiten kotihoidossa oli vakituisia hoitajan virkoja opinnäytetyötä tehdessä 305 kappaletta, joista noin 20 prosenttia on sairaanhoitajia ja loput lähihoi-tajia tai vastaavan koulutuksen saaneita. Vastausprosentiksi koko joukosta muodostui 22 %.

Tulosten mukaan kotihoidon työntekijöillä Soitessa on yleisesti ottaen käsitys siitä, mitä itseohjautu-vuudella tarkoitetaan. Kyselyn perusteella voidaan tulkita, että hoitajilla on myös halukkuutta suu-rempaan itseohjautuvuuteen työelämässä. Sairaanhoitajat osoittivat lähihoitajia enemmän kiinnos-tusta oppia lisää itseohjautuvuutta. Mitään suuria eroja eri ammattiryhmien välillä ei kuitenkaan tullut esiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste