Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Liikkuvan neuvonta-auton mahdollisuudet vastata ikääntyneiden palveluntarpeisiin Liedon kaupungissa

Abdi Ibrahim, Haboon; Dahlroos, Tanja; Lepistö, Ville (2022)

 
Avaa tiedosto
Ibrahim_Dahlroos_Lepisto.pdf (717.2Kt)
Lataukset: 


Abdi Ibrahim, Haboon
Dahlroos, Tanja
Lepistö, Ville
2022
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022120526413
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää ikääntyneiden alueellisia tarpeita Liedossa.Tutkimus on tehty Liikkuva resurssikeskus hankkeelle, joka toimii Turun lähimmäispalveluyhdistykselle. Tämän hankkeen tarkoituksena on vahvistaa ikääntyneiden itsenäistä elämää viemällä palvelut heidän lähelleen.Tuloksia voidaan hyödyntää osana Liikkuvan Resurssikeskuksen toiminnan arviointia ja kyselyn tuloksia voidaan esitellä STEAlle tehtävässä tuloksellisuusraportissa.

Tässä tutkimuksessa käytettiin laadullista ja määrällistä tutkimusmenetelmäärinnakkain. Aineistot tutkimukseen kerättiin jalkautumalla Lietoon neuvonta-auton mukana. Tutkimuksen osallistujille jaettiin kyselylomakkeet,jonka he täyttivät.

Tutkimuksen tuloksien perusteella voidaan todeta, että liikkuvan neuvonta-auton palveluilla voitaisiin vastata ikäihmisten palveluntarpeeseen. Liikkuvien terveyspalvelujen ohella myös liikkuville sosiaalipalveluille on siis tarvetta.

Tuloksia voidaan hyödyntää osana Liikkuvan Resurssikeskuksen toiminnan arviointia ja kyselyn tuloksia voidaan esitellä STEAlle tehtävässä tuloksellisuusraportissa. Lisäksi tuloksia voidaan viedä tiedoksi järjestöille ja muille yhteistyökumppaneille kuten kunnille ja koko tulevalle hyvinvointialueelle. Tulosten perusteella voidaan myös suunnitella uusia neuvontapysäkkejä ja sisältöjä, joita pysäkeillä voidaan käsitellä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste