Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Hälsovårdarens roll i det mångprofessionella teamet på mödra- och barnrådgivningen

Fagerholm, Mikaela (2023)

 
Avaa tiedosto
Fagerholm_Mikaela.pdf (792.3Kt)
Lataukset: 


Fagerholm, Mikaela
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202303264154
Tiivistelmä
Mångprofessionellt samarbete behövs dagligen för att patientsäkerheten skall bevaras och utvecklas. Detta examensarbete handlar om det mångprofessionella arbetet på familjecenter. Målet med examensarbetet var att lyfta upp hälsovårdares roll i det mångprofessionella arbetsteamet på familjecentret. Syftet var att identifiera hälsovårdarens roll i det mångprofessionella arbetsteamet, ta reda på vilka förväntningar det mångprofessionella teamet har på hälsovårdaren samt att utarbeta en handlingsmodell hur samarbetet kan stödas på familjecentret.
Som metod har semistrukturerade fokusgruppintervjuer använts. Skribenten har genomfört två fokusgruppintervjuer och det insamlade data har analyserats med hjälp av induktiv innehållsanalys. Resultatet visar att det mångprofessionella teamet anser att hälsovårdaren har en central roll i det mångprofessionella teamet. Hälsovårdaren behövs för att resten av teamet skall kunna arbeta effektivt. Resultatet visar även att regelbundna träffar, både i konsultations- och diskussionssyfte, är viktiga för samarbetet. Det är de regelbundna träffarna som är grunden för allt samarbete. Genom dessa träffar får teamet en tvåvägskommunikation, får tillit och respekt för varandra samt får kunskap och förståelse för varandra. Resultatet visade även att ledarskapet är viktigt för att samarbetet skall utvecklas.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste