Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muistisairaan potilaan kohtaaminen ja ohjaus, tallenne hoitajille

Hattukangas, Elina; Nieminen, Susanna (2023)

 
Avaa tiedosto
Hattukangas_Nieminen.pdf (1.587Mt)
Lataukset: 


Hattukangas, Elina
Nieminen, Susanna
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202304145329
Tiivistelmä
Vuoden 2020 Satasairaalan potilas- ja asiakaskehittämistyöryhmän selvityksessä on käynyt ilmi hoitajien lisääntynyt koulutuksen tarve muistisairaan potilaan kohtaamisesta ja ohjaamisesta. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää muistisairaan potilaan ohjausta. Tavoitteena oli luoda hoitajille valmiudet kohdata muistisairas potilas ohjaustilanteessa niin, että laadukkaasta ohjauksesta jää molemmille osapuolille hyvä ja onnistunut tunne. Tavoitteena oli myös tukea STEPPI 2-hanketta auttamalla hoitajia kohtaamaan ja ohjaamaan muistisairaita potilaita. Opinnäytetyössä keskityttiin potilasohjaukseen hoitajan näkökulmasta. Opinnäytetyö ei keskity itse muistisairauksiin, niiden hoitoon tai ehkäisyyn. Itse opinnäytetyö on kohdennettu Satasairaalan sydänyksikköön.

Toteutukseen käytettiin palvelumuotoilun menetelmiä. Tutkittua tietoa vahvistettiin asiantuntijahaastatteluilla. Puolistrukturoidut teemahaastattelut kohdentuivat Muistiluotsissa ja Rinkeplummassa työskenteleviin asiantuntijoihin (n=5). Tutkitun tiedon ja asiantuntijahaastatteluista saatujen tietojen avulla luotiin opinnäytetyön tuotoksena hoitajille tallenne. Se sisältää Suomen kielellä puhutun ja Suomeksi tekstitetyn, 7,51 minuutin kestoisen videomateriaalin muistisairaan potilaan ohjaustilanteesta ja PowerPoint esityksen teoriasta. Ne ovat hoitajien saatavilla ja itsenäisesti heidän katsottavissa, heille parhaiten sopivana ajankohtana Satasairaalan omassa koulutusverkossa. Tallenteen tarkoitus on olla hoitavia hyödyttävä, asiassa pysyvä ja auttavan hoitajia hyödyntämään jo opittuja asioita muistisairaan kohtaamisessa.

Kerätyn materiaalin ansiosta ilmeni, että muistisairaan potilaan onnistuneen ohjauksen toteutumiseen voidaan vaikuttaa rauhallisella, vapautuneella ja kiireettömällä ympäristöllä. Omalla rauhallisella ja lämminhenkisellä käyttäytymisellään, hoitaja kykenee vaikuttamaan paljon ohjauksen onnistumiseen. Muistisairaan sairaudentunnottomuus, itse muistisairaus ja sen aste sekä muistisairaan itsemääräämisoikeus, on myös hyvä aina hoitajan tunnistaa. Muistisairas tuleekin kohdata aina yksilöllisesti ja etiikan sääntöjen mukaisesti.

Opinnäytetyöstä syntynyt kehittämisehdotus on potilasohjauksen onnistuminen ja sen arviointi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste