Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Huonesäätöjärjestelmän modernisointi esittelytilaan

Hannunkivi, Lassi (2023)

 
Avaa tiedosto
Hannunkivi_Lassi.pdf (2.039Mt)
Lataukset: 


Hannunkivi, Lassi
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202304286782
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli toteuttaa huonesäätöjärjestelmän modernisointi esittelytilaan. Tarkoituksena oli toteuttaa järjestelmän modernisoinnin suunnittelu, asennukset ja ohjelmointi. Lisäksi tarkoituksena oli luoda järjestelmään graafinen käyttöliittymä, jonka avulla voidaan esitellä ja lukea huonesäätöjärjestelmän erilaisia ominaisuuksia ja mittaustietoja. Opinnäytetyön toimeksiantajana ja tilaajana oli Schneider Electric Finland Oy. Projekti toteutettiin kyseisen yrityksen toimitilojen yhteydessä olevaan esittelytilaan.

Opinnäytetyön teoreettisessa osiossa tarkasteltiin rakennusautomaatiojärjestelmien rakennetta ja toteutusta sekä perehdyttiin huonesäätöjärjestelmien rakenteeseen ja toimintaan. Modernisointi aloitettiin laitevalinnalla, jonka jälkeen tilan huonesäätöjärjestelmästä tehtiin kytkentäkuva. Tämän jälkeen esittelytilaan suoritettiin uusien laitteiden asennukset ja kaapelointi. Lopuksi huonesäätöjärjestelmään toteutettiin ohjelmointi sekä luotiin esiteltävät graafiset käyttöliittymät.

Keskeisimpänä tuloksena työssä saatiin moderni ja asiakkaille esittelykelpoinen huonesäätöjärjestelmä. Uudessa huonesäätöjärjestelmässä on käytetty tilaajan uutta ja monipuolista anturitekniikkaa, minkä lisäksi se on energiatehokkaampi kuin vanha järjestelmä. Työn lopputulos vastasi hyvin tilaajan tarpeeseen, sillä kaikki pyydetyt ominaisuudet ja esittelykelpoisuudet tuli toteutettua suunnitelmien mukaisesti. Tulevaisuudessa huonesäätöjärjestelmää on tarkoitus käyttää asiakkaille esiteltävänä esimerkkiratkaisuna. Työn tuloksena tehtyä järjestelmää ja esittelytilaa voi jatkossa kehittää uusilla ratkaisuilla ja laitteilla, jolloin tilan esittelykelpoisuus jatkuu mahdollisimman pitkään. Lisäksi esittelytilan ja järjestelmän avulla voidaan jatkossa perehtyä uusien laitteiden käyttömahdollisuuksiin ja toimintoihin käytännössä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste