Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Dronen hyödyntäminen rakennetun ympäristön koulutuksessa

Rintanen, Salla (2023)

 
Avaa tiedosto
Rintanen_Salla.pdf (1.527Mt)
Lataukset: 


Rintanen, Salla
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202305078070
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää DJI Mini 2 -dronen hyödyntämismahdollisuuksia rakennetun ympäristön koulutuksessa. Opinnäytetyössä haettiin vastauksia siihen, miten dronea voi hyödyntää rakennetun ympäristön puolella, ja mitä käyttäjän tulee tietää ja osata dronen käytöstä. Työ on ajankohtainen, sillä dronen lennättämiselle on asetettu uusia lakeja, jotka tulevat voimaan vuosien 2021 ja 2024 välillä. Ne rajoittavat, kuka voi lennättää dronea, millä alueella ja minkälaista dronea.

Työn tilaajana toimi HAMK Lepaan yksikkö ja tarkoituksena oli luoda ohjeita dronen käyttöön rakennetun ympäristön koulutuksessa. Lisäksi tässä opinnäytetyössä selvitettiin HAMKin toiveesta edullisia keinoja kartoittamiseen ilmakuvilla ja mitä eri hyödyntämismahdollisuuksia droneilla on.

Työssä etsittiin kirjallista tietoa ja käsiteltiin dronen lennättämisen ohjeita ja uusia Traficomin asettamia lakeja, jotka tulevat voimaan asteittain siirtymäajalla. Ohjeita ja sääntöjä hyödynnettiin tässä opinnäytetyössä laadituissa ohjeissa dronen käyttöön rakennetun ympäristön koulutuksessa. Työn tutkimusosassa harjoiteltiin kartoittamista ja dronen lennättämistä eri sovelluksilla.

Työn tuloksina saatiin konkreettisia ohjeita dronen käyttöön rakennetussa ympäristössä huomioiden Traficomin ohjeet. Kuka tahansa voi lennättää DJI Mini 2 dronea, kun huomioidaan lentoalue. Dronella otetut kuvat olivat hyvälaatuisia ja kuvien käsittely onnistui helposti erilaisilla ohjelmilla. Kuvista tuotetut kartat ja 3D-mallit eivät olleet niin hyvin onnistuneita, mutta ratkaisuksi löytyi kuvata haluttu alue kartoitettavaa aluetta suuremmalta kuvausalueelta, joten reuna-alueilla olevat ongelmakohdat jäisivät kuvassa alueen ulkopuolelle. Työssä todettiin dronen olevan hyödyllinen moneen tarkoitukseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste