Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työelämäyhteistyöstä kumppanuuteen ammatillisessa koulutuksessa - Tapaus Keuda

Lindroos, Jyri (2023)

 
Avaa tiedosto
Lindroos_Jyri.pdf (1.170Mt)
Lataukset: 


Lindroos, Jyri
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202305098540
Tiivistelmä
Ammatillisen koulutuksen tulisi tukea palveluillaan talouden uudistumista, uusien työpaikkojen ja yritysten syntymistä. Kumppaneiden kanssa tulisi kehittää yhdessä koulutustarjontaa ja tarjota yksilöllisten polkujen mahdollisuuksia asiakkaiden tarpeisiin. Onkin tärkeä pysähtyä tarkastelemaan asiakkaan kokemusta työelämäyhteistyöstä ja tarpeista. Pystyykö ammatillinen oppilaitos vastaamaan yritysten ja työelämän haasteisiin, ja mitä siitä ajattelevat työelämän sekä oppilaitoksen edustajat.

Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää ammatillisen koulutuksen työelämä- ja yritysyhteistyön merkitystä ja toimintatapoja koulutuksen järjestäjälle sekä yrityksille. Tavoitteena parantaa ja uudistaa nykyisiä työelämäyhteistyön toimintatapoja hyödyntämään paremmin molempien osapuolien tarpeita. Tietoperustassa käsitellään tähän opinnäytetyöhön liittyviä aihekokonaisuuksia. Tietoperustassa esitellään työelämäyhteistyötä ammatillisessa koulutuksessa, kumppanuutta sekä työelämäyhteistyön merkitystä eri toimijoiden näkökulmasta. Opinnäytetyö on tyypiltään kehittämistoimintaa, sillä tavoitteena on antaa ehdotuksia ja näkökulmia oppilaitoksen työelämäyhteistyön kehittämiseen. Tutkimustyyppinä on käytetty tapaustutkimusta. Aineisto kerättiin puolistrukturoidun haastattelun avulla. Työssä haastateltiin työelämäyhteistyön asiantuntijoita ammatillisesta oppilaitoksesta (n=6) ja yritysten edustajia (n=3).

Tulokset osoittivat työelämäyhteistyön kehittyneen yhteistyöstä kumppanuuteen. Onnistuneen yhteistyön taustalla ovat luottamuksellisuus, asiakaslähtöisyys ja vahvat henkilösuhteet. Tiiviillä yhteistyöllä varmistetaan työelämän tarpeiden ja muutosten huomiointi. Työelämän koulutukselliset tarpeet ovat muuttuneet. Tutkinnon osien ja lyhytkestoisten koulutusten tarve on lisääntynyt. Ammatillisen koulutuksen tunnettuutta tulisi vahvistaa brändäyksellä. Työvaltaisuudessa ja opiskelijoiden työpaikalla tapahtuvassa oppimisessa ja ohjaamisessa on alakohtaisia eroja.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste