Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Alle kouluikäisen lapsen erityisherkkyyden tukeminen: "...Alusta asti nosta erityisherkkyyteen liittyvät asiat vahvuuksiksi, jotta lapsi kasvaisi ajattelemaan oman herkkyytensä vahvuutena."

Aho, Maria; Pitkänen, Siru (2023)

 
Avaa tiedosto
Aho_Pitkänen.pdf (1.443Mt)
Lataukset: 


Aho, Maria
Pitkänen, Siru
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023051110182
Tiivistelmä
Erityisherkkyys käsitteenä on vielä melko uusi ja tuntematon. Tämä ajatus loi pohjan opinnäytetyöllemme, koska halusimme lisätä erityisherkkien lasten vanhempien ja erityisherkkiä lapsia työssään kohtaavien ammattilaisten tietoutta lapsen erityisherkkyydestä. Opinnäytetyömme tavoitteena olikin tutkimuksen avulla luoda tiivis tietopaketti lapsen erityisherkkyyden ilmenemisestä, sekä koota tähän konkreettisia mahdollisesti arkea helpottavia vinkkejä erityisherkän lapsen tukemiseen. Opinnäytetyössä korostamme erityisesti positiivista lähestymistapaa erityisherkkyyteen sekä resilienssin näkökulmaa erityisherkän lapsen tukemisessa.
Teoriaosuudessa avaamme erityisherkkyyden käsitettä ja sen ilmenemistä, positiivista kasvatusta ja vanhemmuutta sekä tunnetaitojen ja resilienssin merkitystä erityisherkkyydessä. Opinnäytetyö toteutettiin laadullisena tutkimuksena, ja sitä varten toteutimme Google Forms -kyselyn, jonka julkaisimme HSP Suomi ry:n ylläpitämässä Facebook-ryhmässä, Erityisherkkien lasten vanhemmat. Saimme kyselyyn vastauksia yhteensä 27. Kyselyllä halusimme selvittää erityisherkkien lasten vanhempien kokemuksia erityisherkän lapsen kasvattajan näkökulmasta, kuten siitä, onko vanhemmilla tarpeeksi tietoutta erityisherkkyydestä ja ovatko he saaneet tukea erityisherkän lapsen kasvatukseen. Kyselystä saadut tulokset analysoimme teemoittelemalla.
Tutkimuksemme perusteella alle puolella erityisherkkien lasten vanhemmista oli kokemuksensa mukaan tarpeeksi tietoa lapsilla esiintyvistä erityisherkkyyden piirteistä. Tämä kaikki tieto oli kuitenkin hankittu itsenäisesti, ja vastaajat kokivat, että apua arkeen tai kasvatukseen ei ollut juurikaan tullut ulkopuolelta. Lisäksi erityisherkkien lasten vanhemmat toivoivat avukseen konkreettisia vinkkejä arkeen sekä ymmärryksen lisäämistä erityisherkkyyttä kohtaan. Johtopäätöksinä tuloksista voidaan todeta, että ammattilaisilla ei ole vielä tarpeeksi tietoa jakaakseen sitä perheille ja pystyäkseen tukea erityisherkkää lasta parhaalla tavalla. Kokoamamme tietopaketti onkin hyvin ajankohtainen ja tarpeellinen menetelmä lisäämään tietoa niin erityisherkkien lasten vanhemmille kuin myös erityisherkkiä lapsia työssään kohtaaville ammattilaisille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste