Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lämmöntuotto- ja jakotapojen vertailu pientaloon

Kolari, Juha-Matti (2014)

 
Avaa tiedosto
Oppari.Valmis.pdf (1.464Mt)
Lataukset: 


Kolari, Juha-Matti
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014060511891
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tavoitteena oli vertailla erilaisia lämmöntuotto- ja jakotapoja rakenteilla olevaan pienta-loon. Suunnitelmaratkaisuna oli kyseisellä alueella suosiossa oleva varaavasähkölämmitys vesikiertoisella lattialämmityksellä. Vertailtavina lämmöntuottomuotoina oli tarkoitus käyttää maalämpöä ja kaukoläm-pöä sekä lämmönjakotapoina lattia- ja radiaattorilämmitystä. Asiakkaan puolesta tärkeimmäksi tavoit-teeksi asetettiin taloudellisuus tinkimättä laadusta. Huomio kiinnittyi myös asiakkaan kokemuksiin ja toiveisiin eri ratkaisujen suhteen.

Lopullisiksi lämmöntuottojärjestelmiksi valittiin varaavasähkölämmitys vesikiertoisella lattialämmityksel-lä, ilmavesilämpöpumpulla ja aurinkoenergian hyödynnyksellä, maalämpö vesikiertoisella lattialämmi-tyksellä ja kaukolämpö vesikiertoisilla radiaattori- ja lattialämmityksillä. Lämmöntuotto- ja jakotapojen vertailussa otettiin huomioon syntyvät kustannukset niin alkuinvestointien kuin vuosikulutuksenkin mu-kaisesti. Lämmitysjärjestelmien kannattavuutta toisiinsa nähden verrattiin takaisinmaksulaskelmalla.

Suunnitelmaratkaisuna ollut sähkölämmitteinen järjestelmä vaati E-luvun läpäistäkseen suurimman ta-loudellisen investoinnin, joten suunnitelmaratkaisun vertailemisesta tuli yllättävän haastavaa. Suunnitel-maratkaisun E-luvun raja-arvo ylittyi lähes 25 %. E-luvun pienentämiseksi raja-arvoonsa piti parantaa vaipan tiiveyttä ja vaihtaa ilmanvaihtokone paremman vuosihyötysuhteen omaavaan koneeseen. Suunni-telmaratkaisun suurista investoinneista johtuen hinta kipusi jo ennen varsinaisen vertailun aloittamista yli 20 000 euroa korkeammaksi kuin muilla ratkaisuilla.

Suurimmasta taloudellisesta investoinnista johtuen sähkölämmitteinen järjestelmä saavuttaisi kaukoläm-pöjärjestelmät investointeihin nähden vasta reilun 26 vuoden kuluttua. Laskelmien perusteella maalämpö oli kannattavin lämmöntuottotapa saavuttaen kaukolämpöratkaisut vajaassa neljässä vuodessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste