Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

LUX 34 valoisuus- ja lämpötilalähettimen tuotannontestilaitteen automatisointi

Suomi, Janne (2023)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_Suomi_Janne.pdf (2.150Mt)
Lataukset: 


Suomi, Janne
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023052614576
Tiivistelmä
Rakennusautomaatiolaitteita valmistava yritys Produal Oy tarvitsi tuotantoon uuden automaattisen kalibrointi- ja testilaitteen yrityksen valmistamaa LUX 34 lämpötila- ja valoisuuslähetintä varten. Toimeksiantajan toive oli testilaite, joka ei tarvitse ollenkaan tuotantotyöntekijän huomiota kalibrointi- ja testivaiheen aikana. Automaattisen kalibrointi- ja testilaitteen toivottiin käyttävän LabVIEW-ohjelmointikielellä luotua logiikkaa.

Tutkimustyössä käytettiin kehittämistutkimukselle ominaisia tutkimusmenetelmiä. Tutkimus aloitettiin kartoittamalla testilaitteessa käytettävien sovelluksien ja komponenttien teknisiä tietoja. LabVIEW-ohjelman ominaisuuksiin ja toiminnallisuuksiin perehdyttiin hyödyntämällä verkkolähteitä ja ohjelmasta kertovaa kirjallisuutta. Automaattisen kalibrointi- ja testilaitteen tuomaa lopputulosta tarkasteltiin suorittamalla aikahyötylaskentaa, jossa muutoksen jälkeistä valmistusprosessia verrattiin edelliseen valmistusprosessiin.

Automaattista kalibrointi- ja testilaitetta varten rakennettiin siirreltävä Produal Oy:n universaali NG tester tuotantotestilaite. Tuotantotestilaitteen toimintaa varten siihen asennettiin monitoimi- I/O laite, ohjelmointilaite, lämpötila-anturi ja sekvenssitiedosto, jonka tehtävä oli suorittaa luotuja LabVIEW-ohjelmia peräkkäisenä sarjana. LabVIEW-ohjelmat luotiin sisältämään tuotteen kaikki vaadittavat kalibrointi- ja testivaiheet ja ne rakennettiin luotettavaksi ja mahdollisimman nopeiksi suoritusajoiltaan.

Tutkimustyön toimeksiantajan palautteen ja suoritettujen aikahyötylaskentojen perusteella automaattinen kalibrointi- ja testilaite todettiin olevan tuotantotyötä nopeuttava muutos, jota voidaan käyttää jatkossa LUX 34 tuotteen valmistuksessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste