Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

IDIOOTTI : Monologi näyttelijän työmuotona

Haiko, Heidi (2014)

 
Avaa tiedosto
Haiko_Heidi.pdf (683.2Kt)
Lataukset: 


Haiko, Heidi
Centria ammattikorkeakoulu (Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu)
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014082313552
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on laadullinen tutkimus, jossa kirjoittaja tutkii omaa näyttelijäntyötä Idiootti- monologiesitys työmuotonaan. Esityksen työryhmä koostui näyttelijästä ja ohjaaja-dramaturgista. Ohjaaja-dramaturgi dramatisoi käsikirjoituksen Fjodor Dostojevskin Idiootti romaanin pohjalta samaan aikaan kuin harjoitukset etenivät eli koko puolen vuoden harjoituskauden ajan. Näyttelijä tuotti harjoituksissa sisältöä ja toimintaa esitykseen sekä tekstimateriaalia käsikirjoitukseen.

Tutkimuksen lähtökohtana on kirjoittajan halu kehittää omaa näyttelijäntyötään. Monologiesityksen valmistamisen prosessin läpikäyneenä kirjoittaja kertoo omista kokemuksistaan harjoituskaudella sekä yleisönkohtaamisesta. Työpäiväkirjaa on käytetty yhtenä opinnäytetyön lähteenä.

Kirjoittaja kysyy, mikä mahdollistaa tai estää roolityön tekemisen monologissa, jossa esitys ja esityksen käsikirjoitus valmistuvat prosessissa keskenään? Kirjoittaja tutkii myös omaa tekijyyttään ja näyttelijälaatuaan. Monologiesityksen työryhmä toimi tekijä-kollektiivina. Näyttelijä tuotti toiminnallaan materiaalia esitykseen sekä toimi osana tekijäryhmää. Monologiesitystä valmistaessaan kirjoittaja ymmärsi olevansa anarkistinen näyttelijä ja fyysinen tekijä, joka toimi esityksen teemojen ja roolihenkilöiden tarinoiden välittäjänä yleisölle. Kirjoittaja ymmärsi käsikirjoituksen merkityksen roolityön rakentumisessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste