Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Monteringsanvisningar för skogsmaskiner

Sjöstrand, William (2023)

 
Avaa tiedosto
Sjostrand_William.pdf (1.889Mt)
Lataukset: 


Sjöstrand, William
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023060923319
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö tehtiin yhteistyössä Logset Oy:n kanssa. Työ tehtiin Logsetin pääkonttorissa Koivulahdessa, missä uudet metsäkoneet valmistetaan. Opinnäytetyön tavoite oli kehittää luotettavat työohjeet, erityisesti kokoonpano-ohjeet Logsetin tuotantoon.

Opinnäytetyön päätavoite oli dokumentoida ja tuottaa uusia luotettavia työohjeita tiettyjä kokoonpanovaiheita varten. Toissijainen tavoite oli tutkia henkilöstön käsitystä työohjeista ja Logsetin Lean- ja 5S-tuotantomenetelmän integrointia.

Koska Logsetin tuotanto on suuri, kokoonpano-ohjeet rajattiin koskemaan vain tiettyä kokoonpanovaihetta, 4-8F-kuormatraktorien polttoaine- ja hydrauliikkaöljysäiliöiden esiasennusta. Käytännön dokumentointi tehtiin Microsoft Wordilla, ja koko prosessin aikana otettiin kuvia. Dokumentointiprosessi tehtiin yhteistyössä tuotannon asentajan kanssa, jolla ei ollut aiempaa tietoa tämäntyyppisestä kokoonpanosta, mikä oli haasteellista.

Käytännönläheisen dokumentaation tuloksena on PDF-pohjainen asennusluettelo, joka on tarkoitettu kaikille asentajille aiemmasta kokemuksesta riippumatta. Nämä asennusohjeet on laadittu tarkoituksenaan toimia mallina Logsetin tuleville työohjeille. Pää- ja sivutavoitteisiin vastaamiseksi tehtiin myös kolme haastattelua, joihin osallistui kaksi asentajaa ja yksi ylempi toimihenkilö. Tulokset osoittavat, että kaikki haastateltavat ovat sitä mieltä, että työohjeet ovat erittäin hyödyllisiä kokoonpanovaihessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste