Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Keskusvarasto- ja terminaalitoimitusten synergian ja palvelutason parantaminen : Case: Indoor Group Oy

Ojala, Jesse (2023)

 
Avaa tiedosto
Ojala_Jesse.pdf (3.307Mt)
Lataukset: 


Ojala, Jesse
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023061524040
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Indoor Group Oy. Työ oli osa toimeksiantajan projektia, jossa siirrettiin läpivirtausterminaalin toiminta ulkoiselta toimijalta takaisin Indoor Group Oy:n operatiivisen ohjaukseen. Opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa riittävää materiaalia ja tietopohjaa, jota voitiin hyödyntää osana projektia. Työn teoriaosuudessa käsiteltiin erilaisia varastotyyppejä, varaston suunnittelua, prosessien kuvausta ja master dataa. Pääosin työssä käytetty työskentelymenetelmä oli opiskelijan osaamisen ja alan teoreettiseen viitekehitykseen yhdistelemisen kautta muodostuneen tietotaidon hyödyntäminen osana toiminnallisessa osiossa suoritettua ongelmanratkaisua. Menetelmää hyödynnettiin esimerkiksi osana läpivirtausterminaalin suunnitteluprosessia yhdistämällä käytännössä tehtyä varaston suunnittelutyötä osaksi teorian mukaisia varaston suunnittelun vaiheita.

Opinnäytetyö tuotti tarvittavaa materiaalia ja tietopohjaa projektille. Keskeisiä työn tuotoksia olivat läpivirtausterminaalin layout, erilaiset materiaalivirtaus kaaviot ja uusi logistiikkakeskuksen terminaali- ja keskusvarastotoimitukset kattava toimitusprosessi. Näitä ja monia muita työssä muodostuvia tuotoksia hyödynnettiin opinnäytetyöhön liittyneessä projektissa laajalti ja työn tuotoksista olikin merkittävää hyötyä toimeksiantajalle. Siitä huolimatta, että opinnäytetyöstä tuli laaja kokonaisuus, se onnistui tavoitteisiinsa nähden hyvin. Työn aikana nousi myös muutamia kehitysehdotuksia, joita toimeksiantaja voi tarpeen mukaan hyödyntää jatkossa.

Opinnäytetyön liite 2 on salainen ja se tarkoitettu vain Indoor Group Oy:n sisäiseen käyttöön. Kyseinen liite sisältää taulukkomuodossa olevaa tietoa ja laskelmia, joita hyödynnettiin osana opinnäytetyön toiminallisista osuutta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste