Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aukon rakennejärjestelmä liimaristikkorakenteissa

Savolainen, Juho (2023)

 
Avaa tiedosto
Savolainen_Juho.pdf (7.162Mt)
Lataukset: 


Savolainen, Juho
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202304246099
Tiivistelmä
Tässä työssä tarkastellaan kahta erilaista aukkoratkaisua liimaristikkorakenteilla toteutetuille väli- ja yläpohjille. Ratkaisut ovat Tampereen yliopiston dosentti Tuomo Poutasen esittämiä. Työn tavoitteena oli löytää ratkaisuista mahdollisesti yleispätevä menetelmä aukon toteuttamiseen liimaristikkorakenteissa. Työssä tehtiin rakennelaskelmat sekä 3D-mallit Poutasen esittämille ratkaisuille. Työssä käytettiin tutkimustyökaluina Mathcad Prime 8.0-, AutoCAD- ja SketchUp -ohjelmia.

Työssä käsitellään yleisesti liimaristikoita sekä yleisesti käytettyä aukkoratkaisua väli- ja yläpohjarakenteissa. Lisäksi työssä esitellään kuvitteellinen esimerkkirakennus, lähtötiedot rakennelaskelmille ja käytetty laskentateoria. Työssä myös käydään läpi molempien esitettyjen aukkoratkaisujen tulokset sekä niistä tehty 3D-malli.

Tulokset osoittivat, että molemmat Poutasen esittämistä ratkaisuista ovat var-teenotettavia aukon tekemisen kannalta. Molempien ratkaisujen pääperiaatteena oli voimien siirto kontaktilla läpipalkin ja täytepalojen avulla. Ratkaisuja voi kutsua yleispäteviksi, mutta jokaisen aukon tapaukselle tulee tehdä tarkastelut palkin materiaalin ja profiilin määrittämiseksi. Tässä työssä ratkaisuihin perehdyttiin teoriatasolla, mutta tulevaisuudessa olisi tarpeellista tehdä koekuormituksia, jotta voidaan varmistua aukkoratkaisujen kestävyydestä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste