Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tietoisuus MARAK-työskentelystä Kymenlaakson hyvinvointialueen lasten, nuorten ja perheiden palveluissa

Juhola, Niina; Kari, Anniina (2023)

 
Avaa tiedosto
kari_juhola.pdf (1007.Kt)
Lataukset: 


Juhola, Niina
Kari, Anniina
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023092526282
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä käsitellään moniammatillisen riskinarvioinnin, eli lyhyemmin MARAK:in, tunnettavuutta Kymenlaakson hyvinvointialueella. MARAK on työkalu pari- ja lähisuhdeväkivallan riskiarvioinniksi ja uhrin auttamiseksi. Työn toimeksiantaja Kymenlaakson hyvinvointialue on havainnut, ettei moniammatillista riskinarviointia tunneta välttämättä niin hyvin kuin tarvitsisi, ja tämän vuoksi työn toimeksiantaja halusi selvittää työskentelyn tunnettavuutta hyvinvointialueen lasten, nuorten ja perheiden palveluissa. Opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää, kuinka hyvin Kymenlaakson hyvinvointialueen lasten, nuorten ja perheiden palveluiden työntekijät tuntevat MARAK-työskentelyä ja MARAK-menetelmän käyttöä sekä tarvitsevatko työntekijät lisää tietoa MARAK:sta. Opinnäytetyön tutkimuksen tavoitteena on tuoda Kymenlaakson hyvinvointialueelle tietoa MARAK-työskentelyn tunnettavuudesta tämän lasten, nuorten ja perheiden palveluiden työntekijöiden keskuudessa.

Tutkimuksen aineisto kerättiin järjestämällä toukokuussa 2023 kysely Kymenlaakson hyvinvointialueen lasten, nuorten ja perheiden palveluiden työntekijöille. Tutkimuksen tutkimusmenetelmänä hyödynnettiin monimenetelmällistä lähestymistapaa. Kyselyn avoimia kysymyksiä analysoitiin laadullisen tutkimuksen menetelmillä ja suljettuja kysymyksiä määrällisen tutkimuksen menetelmillä.

Tutkimuksen tuloksena todettiin, että MARAK on Kymenlaakson hyvinvointialueen lasten, nuorten ja perheiden palveluiden työntekijöille tuntematon, mutta työntekijöillä on selkeästi kiinnostusta kuulla ja oppia MARAK:sta lisää. Tutkimustuloksista saatiin vastaukset kaikkiin opinnäytetyön kolmeen tutkimuskysymykseen. Johtopäätöksenä tutkimuksesta todettiin, että työntekijät tarvitsevat lisää tietoa MARAK:sta muun muassa infotilaisuuksien kautta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste