Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tehdaspaikkakuntien välinen varaosalogistiikka

Tkachenko, Anna (2023)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_Tkachenko_Anna.pdf (877.1Kt)
Lataukset: 


Tkachenko, Anna
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023103128250
Tiivistelmä
Kunnossapito on suuri tekijä tasaisen ja laadukkaan tuotannon ylläpidossa. Yksi tärkeimmistä kunnossapidon hallintaan vaikuttavista tekijöistä on tuotannon seisokkien hallinta, johon kuuluu varaosien hallinta.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten voidaan hallita tehdaspaikkakuntien välistä varaosalogistiikkaa tehokkaasti tehdasta palvelevan yrityksessä. Tavoitteena oli tutkia nykytilaa, ja miten kiiretilanteiden ohjeistusta tulisi kehittää tehdaspaikkakuntien välisen logistiikan parantamiseksi. Lopuksi tavoitteena oli laatia tiettyjä toimenpiteitä erilaisia mahdollisia skenaarioita varten.

Tutkimuksessa käytettiin laadullista tutkimusmenetelmää, joka jakautui teoreettiseen ja empiiriseen osaan. Opinnäytetyön teoreettinen osa perustui kirjallisuuskatsaukseen, joka auttoi vastaamaan joihinkin tutkimuskysymyksiin. Tutkimuksen empiirisessä osassa tiedonkeruuna käytettiin havainnointia ja haastatteluja.

Tutkimusprosessissa saatiin kokonaiskuva varaosien liikkeistä, varaosien tarpeen syntymisestä, varaosien toimituksesta ja toimitus- sekä tilauspäätöksiin vaikuttavista tekijöistä.

Case-yrityksen varaosien liikkumisen nykytilaa tutkittaessa kävi ilmi, että koko prosessi on varsin monimutkainen ja hämmentävä, ja jokainen tilanne vaati oma ratkaisunsa. Koska varaosan kiireellinen tarve syntyy odottamattomissa tilanteissa, se edellyttää nopeaa ja koordinoitua toimintaa. Jotta tämä ratkaisu olisi mahdollista tehdä mahdollisimman oikein, välttää tarpeettomia toimia ja varmistaa myös varaosien saatavuus lyhyessä ajassa, laadittiin selkeät ohjeet kiireellisiin varaosasiirtoihin.

Tutkimuksen tuloksena toiminnallisien käytäntöjen lisäksi myös annettiin kehitys- ja jatkotutkimusehdotuksia yritykselle. Vaikka nämä ohjeet ja kehitysehdotukset auttavat parantamaan koko prosessia, prosessia voi kehittää tulevaisuudessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste