Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kameran rigaus liikkuvaan ajoneuvoon gripin työssä

Vähärautio, Taneli (2023)

 
Avaa tiedosto
Vaharautio_Taneli.pdf (1.682Mt)
Lataukset: 


Vähärautio, Taneli
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023110929033
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä käsitellään gripin ammattiin kuuluvaa kameran kiinnittämistä, eli rigausta liikkuvaan ajoneuvoon. Tavoitteena oli avata hieman gripin toimenkuvaa elokuva- ja TV- tuotannoissa, mutta paneutua tarkemmin heidän työssään kameran rigauksiin.

Tavoitteena oli käsitellä rigauksen perusteita ja minkälaista kalustoa on olemassa. Työssä tuotiin esiin peruskalustosta esimerkiksi imukupit, putket ja clampit. Lisäksi ajatuksena oli tuoda gripin toimenkuvaa enemmän alan opiskelijoiden tietoisuuteen ja innostaa opiskelijoita kokeilemaan rigauksia koulumaailmassa. Opinnäytetyössä ei käsitelty erikoisempia rigauksia, vaan painopiste oli yksinkertaisten rigausten perusteissa. Työssä käsiteltiin kameran kiinnityksiä auton konepellille, takapenkille, sivuoveen ja myös moottoripyörien keuloille. Ajatuksena oli, että alan opiskelijat ja ammattiin valmistuvat saavat hyvän ja opettavaisen perustan rigausten toteutuksiin. Paljon jäi käsittelemättä ja opinnäytetyö oli lähinnä pintaraapaisu erilaisiin rigauksiin liittyen, mutta asiasta kiinnostuneille se antaa hyvän tietopohjan, jota lähteä syventämään tekemisen kautta. Lähteinä käytettiin alan kirjallisuutta, YouTube-videoita, ammattilaishaastatteluja, kuin myös omakohtaisia kokemuksia työstä.

Johtopäätöksenä on, että ei ole yhtä ainoaa tapaa rigata ja monesti parasta siinä onkin soveltamisen mahdollisuus, koska jokainen rigaus on aina erilainen. Lisäksi aina ei tarvitse olla alan parhaat työkalut tai uusin kalusto, vaan rigauksissa käytettävää kalustoa saa ihan normaaleista rautakaupoistakin halvalla. Jatkossa aihetta voisi tutkia vielä syvemmin käsittelemällä erilaisten kauko-ohjattavien remoteheadien ja kameranosturien rigaamista ajoneuvoihin, jolloin rigattuja ajoneuvoja käytetään operointimielessä. Tällöin ajoneuvoon rigataan kiinni operointiin tarkoitettu etäohjattava kamerapää tai kameranosturi, jolla voidaan tehdä nostoja samalla, kun ajoneuvo liikkuu. Yleensä näitä tehdään, kun halutaan seurata esimerkiksi kuvattavan auton perässä jollain muulla ajoneuvolla, jossa kamera on kiinni. Tämä tuo oman lisähaasteensa rigaukseen ja jatkotutkimuksen aihe voisi käsitellä esimerkiksi shotmakerin, eli kuvaamiseen/operointiin tarkoitetun ajoneuvon rigausta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste