Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Laivojen propulsiojärjestelmien aiheuttaman äänisaasteen vaikutus Itämeren merinisäkkäiden reviirimuutoksiin

Ervonmaa, Tero (2023)

 
Avaa tiedosto
Ervonmaa_Tero.pdf (4.020Mt)
Lataukset: 


Ervonmaa, Tero
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023111629677
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia dieselmoottoreilla varustettujen laivojen propulsiojärjestelmien aiheuttaman äänisaasteen vaikusta Itämeren alueen merinisäkkäiden reviirimuutoksiin. Propulsiolla tarkoitetaan aluksen työntövoimajärjestelmää, jonka avulla alus saadaan liikkumaan eri suuntiin.

Opinnäytetyökokonaisuus käsitti kvantitatiivisia tutkimuksia laivojen kulkureiteistä, niiden määrästä ja konetehoista. Näiden avulla kartoitettiin laivaliikenteen kasvua tietyssä aikaperiodissa Itämeren alueella sekä sen aiheuttaman äänisaasteen kasvua ja muutoksia. Lisäksi tarkasteltiin samalta aikajanalla Itämeressä olevia merinisäkkäitä, niiden elinpiirin kaventumista ja muuttuneita reviiriolosuhteita. Huomioon otettiin myös vedenalaisen miljöön muutokset ja äänivalikoima, joka aiheutuu merirakentamisesta. Tähän kuuluvat esimerkiksi merikaapeleiden lasku, kaasuputkistot, laivaliikenne, turvamerkit ja satamaväylien kunnossapito. Ne kaikki ovat muokanneet merinisäkkäiden elinympäristöä. Kaikissa näissä ihmisten tekemissä infrastruktuureissa on käytetty merikuljetuksiin tai merirakentamiseen tarkoitettuja laitteita, jotka ovat aiheuttaneet jonkinlaista äänisaastetta.

Voidaan todeta, että propulsiojärjestelmistä riippumatta jokainen alus kulussa ollessaan tuottaa ääntä, joka vaikuttaa merinisäkkäiden elinolosuhteisiin haitallisesti.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste