Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Psykososiaalinen kuormitus Etelä-Savon ja Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksissa

Wallén, Tuomo (2014)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Wallen_Tuomo.pdf (912.9Kt)
Lataukset: 


Wallén, Tuomo
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014101414705
Tiivistelmä
Työhyvinvointia voidaan pitää monen tekijän summana. Työhyvinvointiin olennaisesti liittyvä työturvallisuus on ollut huomion kohteena jo vuosikymmenten ajan, mutta itse työkykyyn, työssä jaksamiseen sekä henkiseen hyvinvointiin on paneuduttu suhteellisen vähän aikaa.

Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Etelä-Savon ja Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristö-keskusten hallinnollista sekä asiakkaiden luona tapahtuvaa valvontaa tekevien työntekijöiden psykososiaaliseen kuormituksen tasoa ja etsiä mahdollisia kehittämiskohteita aiheeseen liittyen.

Tutkimusta varten laadittiin Webropol-kysely, joka päätettiin kohdistaa ja rajata Etelä-Savon ja Keski-Suomen ELY-keskusten kolmeen eri yksikköön, jotka olivat maaseutu ja energia-yksikkö (Keski-Suomessa maaseutuyksikkö), maksatus ja tarkastus-yksikkö sekä ympäristönsuojelu ja vesien hoito-yksikkö (Keski-Suomessa ympäristönsuojeluyksikkö). Tähän tutkimusasetelmaan päädyttiin siksi, että kyseisten yksiköiden hallinnollista ja asiakkaiden luona tapahtuvaa valvontaa tekevät työntekijät ovat jatkuvassa kanssakäymisessä asiakkaiden kanssa ja joutuvat työssään tekemään heidän toimeentuloonsa vaikuttavia sekä ympäristön kannalta merkittäviä ratkaisuja.

Tämän tutkimuksen tulosten perusteella olisi aiheellista pohtia, voitaisiinko psykososiaalisten kuormitustekijöiden osalta ottaa käyttöön yksityiskohtaisempi kysely, jonka avulla työntekijöiden kuormituksen tasoa voitaisiin seurata jatkuvasti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste