Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ikääntyneenä leskeksi jäämisen hyväksyminen, ymmärtäminen ja eteenpäin suuntautuminen : kun kahdesta tulee yksi – suru, josta ei tarvitse päästä yli

Rahkonen, Nelli; Tervasmäki, Ada (2023)

 
Avaa tiedosto
Rahkonen_Tervasmaki.pdf (800.3Kt)
Lataukset: 


Rahkonen, Nelli
Tervasmäki, Ada
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023120133574
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö toteutettiin laadullisena eli kvalitatiivisena tutkimuksena. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää leskien asemaa yhteiskunnassa. Saavatko lesket tarvitsemansa tuen ja tiedon jäädessään leskeksi, kohdataanko heidät haluamallaan tavalla ja miten jatkaa elämää leskeytymisen jälkeen? Tutkimuksessa käytettävä aineisto saatiin pääosin teemahaastatteluiden avulla, jota aiheeseen liittyvä kirjallisuus tukee. Tutkimuksen analysointi tapahtui tutkimuksessa kvalitatiiviselle tutkimukselle tyypillisin keinoin sisällönanalyysin avulla. Esille nousseet aiheet teemoiteltiin, joista muodostettiin ylä- ja alaluokkia samankaltaisuuksien perusteella.
Tutkimukseen osallistui kahdeksan leskeä. Tutkimuksen kohderyhmänä toimivat yli 70-vuotiaat lesket, jotka olivat olleet avioliitossa. Leskeksi jäämisestä oli kulunut 0,5–7 vuotta. Haastateltavien valinnassa auttoivat kolmannen sektorin toimijat Tukenasi ry sekä Yhteisestä Ovesta ry/Tuokiotupa. Lisäksi tutkimukseen on haastateltu neljää sosiaali- ja terveysalalla toimivaa ammattilaista ryhmähaastatteluna Teams-kokouksen välityksellä. Ammattilaisten haastattelu toteutettiin leskien haastatteluista nousseiden teemojen perusteella. Haastattelun tarkoituksena oli saada vastavuoroista näkökulmaa ja ymmärrystä siitä, kohtaavatko näkemykset leskien tilanteesta toisiaan. Tutkimuksen pyrkimyksenä oli saada leskien ääntä kuuluviin ikääntyneiden palveluiden piirissä toimiville asiakastyöntekijöille sekä päätöksentekijöille.
Tutkimustulosten mukaan elämän jatkamisen kannalta oma aktiivisuus, luonne ja elämänasenne ovat ratkaisevia tekijöitä surusta selviytymisessä. Lesket toivovat, että heidät kohdataan omana itsenään. Tiedottamisen keinoja eri palveluista toivottiin kehitettävän. Vaihtoehtoja eri palveluista tulisi olla paremmin näkyvillä, jotta kaikilla olisi tasapuoliset mahdollisuudet palveluihin tiedonhakutaidoista huolimatta. Ammattilaishaastattelun tulokset kohtasivat leskien näkemyksien kanssa käsiteltäessä nykytilaa ja kehitystarpeita.
Leskeksi jääminen on kokonaisvaltainen menetys, joka vaikuttaa ihmiseen fyysisesti, psyykkisesti ja sosiaalisesti. Tämän vuoksi tuen ja tiedon tarve näyttäytyi moninaisena. Lesket toivoivat palvelua, jossa on saatavilla sekä henkistä tukea että käytännön apua. Sanojen sijaan lesket kokivat tärkeämpänä aidon läsnäolon. Tämä korostaa lähimmäisten tilannetajun merkitystä ja surun yksilöllisyyden ymmärtämistä siitä, missä vaiheessa ja miten tukea tulee osoittaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste