Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tilitoimiston asiakasyrityksen taloushallinnon sähköistäminen

Ranta, Riia (2023)

 
Avaa tiedosto
Ranta_Riia.pdf (880.0Kt)
Lataukset: 


Ranta, Riia
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023121236491
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli tutkia pienen asiakasyrityksen taloushallinnon sähköistämistä tilitoimiston näkökulmasta. Sähköiset viranomaisilmoitukset ovat tulossa entistä suurempaan asemaan kaikenkokoisissa yrityksissä, jolloin paine taloushallinnon tietojen sähköistämiseen ja reaaliaikaistamiseen koskettaa myös pienempiä yrityksiä. Yritykset ulkoistavat taloushallintonsa usein tili toimistoille, jollainen myös opinnäytetyön toimeksiantaja on. Opinnäytetyön tavoitteena oli luoda prosessikuvaus, jota toimeksiantaja voi hyödyntää asiakas yritystensä sähköistämisessä Visma Fivaldia tai Netvisoria käyttäen.

Teoriaosassa selvitettiin tilitoimistojen, niiden asiakkaiden, sähköisen taloushallinnon sekä taloushallinnon ohjelmistojen taustoja.

Toiminnallisessa osassa käsiteltiin tilitoimiston asiakasyrityksen taloushallinnon sähköistämisen lähtökohtia ja sähköistämisen kustannuksia sekä käytiin läpi sähköistämisen prosessi Visma Fivaldissa ja Netvisorissa perustasetuksista asiakaskäyttöön saakka. Työn toteuttamisessa hyödynnettiin toimeksiantajan käytössä olevia ohjelmistoja.

Tuloksena oli askel askeleelta läpi käyty prosessin kuvaus asiakkaan perustamisesta ja toimintojen sähköistämisestä Visma Fivaldissa ja Netvisorissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste