Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Break Pro -taukoliikuntasovelluksen käyttäminen Biotus Oy:ssa

Hulshof, Johanna (2022)

 
Avaa tiedosto
Hulshof_Johanna.pdf (741.3Kt)
Lataukset: 


Hulshof, Johanna
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023121336853
Tiivistelmä
Nykyajan elämäntyylille on tyypillistä, että suuri osa hereillä oloajasta vietetään pääosin istuen. Passiivinen elämäntyyli ja liiallinen istuminen altistavat monille sairauksille. Edes liikuntasuositusten mukaan liikkumisella ei voida korjata passiivisen ajan negatiivisia terveysvaikutuksia.

Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Break Pro -taukoliikuntasovelluksen käyttöaktiivisuutta sekä kokemuksia taukoliikuntasovelluksesta Biotus Oy:ssa. Lisäksi opinnäytetyössä selvitettiin, mitkä tekijät johtavat siihen, että vastaajat eivät käytä taukoliikuntasovellusta. Työn tavoitteena oli tuottaa kehitysehdotuksia yrityksen taukoliikuntaan liittyen. Opinnäytetyön teoriaosuudessa käydään läpi liikkumisen suosituksia, istumisen, paikallaanolon ja fyysisesti kuormittavan työn terveysvaikutuksia, työhyvinvointia sekä työn tauottamisen tärkeyttä.

Tapaustutkimuksellinen työ toteutettiin sähköisenä kyselynä 10.-23.7.2023. Kysely lähetettiin sähköpostilinkkinä yrityksen viidelletoista työntekijälle. Vastauksia kertyi 13 kappaletta ja vastausprosentiksi muodostui 87 %. Vastauksia analysoitiin sekä määrällisin että laadullisin menetelmin.

Break Pro -taukoliikuntasovellus oli käytössä hieman alle puolella vastaajista, jotka kokivat sovelluksen käytön hyödyllisenä. Käyttämättömyyteen johtavia tekijöitä olivat muun muassa kiire, epäsopiva työnkuva sekä epätietoisuus sovelluksen olemassaolosta. Kehittämisehdotuksiksi nousivat esimerkiksi yhteiset taukoliikuntahetket, sopivammat tilat sekä kuukausittainen tai vuosittainen tavoite ja sen saavuttamisesta palkitseminen.

Saatujen tulosten perusteella voidaan todeta, että Break Pro -taukoliikuntasovellus oli melko tunnettu yrityksessä, mutta sen käyttäminen oli epäsäännöllistä. Kyselyssä esiin nousseita kehitysideoita on helppo viedä käytäntöön, jotta taukoliikunta sekä muu työn tauottaminen saataisiin säännöllisemmäksi osaksi työntekoa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste