Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lapsestani on tullut murkku! Opas 5. - 6.-luokkalaisten vanhemmille

Rahikainen, Essi; Piipponen, Mirka (2014)

 
Avaa tiedosto
LAPSESTANI ON TULLUT MURKKU - opas.pdf (1.254Mt)
LAPSESTANI ON TULLUT MURKKU -oppari.pdf (591.7Kt)
Lataukset: 


Rahikainen, Essi
Piipponen, Mirka
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014110615305
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme tarkoituksena oli tuottaa seksuaalikasvatusopas 5. - 6.-luokkalaisten vanhemmille. Opinnäytetyön toimeksiannon saimme Ristiinan yhtenäiskoulun kouluterveydenhoitajalta. Opas on hyödyllinen apuväline ja tietopaketti vanhemmille, jotka tarvitsevat tukea murrosikäisen kanssa keskusteluun. Oppaan tarkoituksena on antaa vanhemmille luotettavaa perustietoa lapsen murrosiän fyysisestä, psyykkisestä ja sosiaalisesta kehityksestä. Oppaassa on myös vinkkejä murrosikäisten vanhemmille pu-heeksiottoon, ja oppaassa esitellään niitä asioita, joita vanhempien olisi hyvä ottaa lapsensa kanssa esille. Opinnäytetyömme raportissa esittelemme laajemmin oppaan teoriapohjaa ja käymme läpi oppaan prosessia.

Seksuaalikasvatusta on koulussa annettu osana perusopetusta, ja aiemmin sisältö on keskittynyt yhdyntään ja sukupuolitauteihin. Nykyisin painotetaan lapsen seksuaalioikeuksia ja itsemääräämisoikeutta. Pohja seksuaalikasvatukselle luodaan jo kotona, ja myös vanhempien vastuuta seksuaalikasvatuksessa korostetaan enemmän. Saumaton yhteistyö kouluterveydenhuollon ja vanhempien välillä luo hyvät edellytykset seksuaalikasvatukselle. Tavoitteenamme oli, että oppaan avulla vanhemmat rohkaistuisivat puhumaan lastensa kanssa ja saisivat tähän ikäkauteen sopivaa tietoa murrosiästä sekä selkeän toimintamallin puheeksi ottoon.

Opinnäytetyömme avulla syvensimme tietojamme ja taitojamme seksuaalikasvatuksesta ja murrosiästä. Saimme myös kokemusta oppaan rakentamisesta ja yhteistyöstä kouluterveydenhoitajan kanssa. Lisäksi saimme itsellemme työvälineen lasten seksuaalikasvatuksen puheeksiottoon vanhempien kanssa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste