Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kardiomyopatiapotilaan omahoidon ohjaus: opas hoitajille potilasohjaukseen

Huvila, Meri; Järvinen, Ulla (2024)

 
Avaa tiedosto
Huvila_Jarvinen.pdf (1.555Mt)
Lataukset: 


Huvila, Meri
Järvinen, Ulla
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202402102765
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena on kuvata kardiomyopatiaa sairastavien aikuisten potilaiden omahoidon ohjaamista ja tuottaa tiedon pohjalta tiivis opaslehti hoitajille. Tavoitteena on kehittää hoitajien kardiomyopatiapotilaiden omahoidon ohjausta.

​Opinnäytetyön tutkimusmenetelmänä käytettiin kuvailevaa integroitua kirjallisuuskatsausta ja aineiston (n= 12) analyysissä käytettiin induktiivista sisällönanalyysiä. Kirjallisuuden avulla selvitettiin kardiomyopatian eri muodot sekä sairastumisen vaikutukset potilaaseen ja hänen läheisiinsä. Teorian avulla selvitettiin, millaista tietoa ja tukea potilaat tarvitsevat omahoidon ohjauksessa. Analyysista saatuja tuloksia käytettiin hyväksi opaslehtistä tehdessä.

​Tulosten perusteella yksilöllisesti suunnitellulla omahoidon ohjauksella edistetään kardiomyopatian hoitoa ja sydämen vajaatoimintaa sairastavien fyysistä, psyykkistä ja sosiaalista hyvinvointia. Potilaan kanssa yhdessä laaditulla hoitosuunnitelmalla luodaan pohja itsehoidon seurannalle. Osalla potilaista ei ole riittävästi tietoa sairaudestaan, eivätkä he ole saaneet riittävästi ohjausta omahoidon toteuttamiseen. Omahoidon ohjauskeskustelussa on hyvä käydä läpi aiheet liikunnasta, ravitsemuksesta, elintavoista, mielenterveydestä, vertaistuesta ja lääkityksestä. Sydämen vajaatoimintapotilaiden mielenterveyden haasteet ovat lisääntyneet, joten niiden seulonta ja jatkohoitoon ohjaaminen olisi tärkeää. Itsehoidon ohjauksessa tullaan tulevaisuudessa hyödyntämään enemmän moniammatillista ja -kanavaista yhteistyötä sekä osallistavaa ohjausta digitaalisten palveluiden ja mobiilisovellusten avulla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste