Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Partiovaruste Oy:n logistiikkakeskuksen suunnittelu

Kanerva, Petri (2014)

 
Avaa tiedosto
Kanerva_Petri.pdf (10.06Mt)
Lataukset: 


Kanerva, Petri
Hämeen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014112016071
Tiivistelmä
Opinnäytetyön taustalla on uusi työ, jossa päästään luomaan ja suunnitte-lemaan jotain aivan uutta. Työn toimeksiantaja on Partiovaruste Oy. Työn keskeinen tavoite oli suunnitella ja rakentaa uusi logistiikkakeskus, johon sijoittuu Partiovaruste Oy:n hallinto sekä verkkoliiketoiminnan yksikkö. Verkkoliiketoiminnan eri osat ovat hallinto, suunnittelu, varastointi- ja pakkaus- ja lähettämötoiminnot. Verkkoliiketoiminnan yksi keskeisimmis-tä asioista on niin sanottu sisäinen logistiikka eli miten Internetin kautta ti-latut tuotteet saadaan sujuvasti kerättyä eri toimipisteistä uuteen logistiik-kakeskukseen pakattavaksi ja sieltä edelleen asiakkaalle.

Työssä sovelletaan opiskelun aikana saatua teoriatietoa sekä aiemmin omaksuttua tietotaitoa edellisistä koulutuksista sekä työsuhteista. Suunnit-telun lähtötilanne oli aiemmat Partiovaruste Oy:n Läntisen Pitkäkadun toimitilat sekä Vahdontiellä sijaitseva varasto. Tuotteiden kausivarastointi hoidettiin kahdella erillisellä varastolla ja ne sijaitsivat Vahdontie 15:ssä Turussa. Kokonaistila varastoissa oli yhteensä noin 370 m2. Näiden tilojen neliöt, työskentely-ympäristö, logistinen toimivuus sekä varastohyllymet-rit antoivat lähtökohdat, paljonko uuden toimitilan kokoa tulee kasvattaa ja miten eri toiminnot sijoitetaan. Toimitilojen ja varaston kasvattaminen on oleellisen tärkeää uudessa kohteessa, jotta voidaan ottaa huomioon mah-dollinen verkkoliiketoiminnan sekä koko yrityksen moniulotteinen kasvu.

Lopullisina johtopäätöksinä voidaan todeta, että uusien toimintatapojen sekä varastomallin omaksuminen on hyvällä alulla ja kehitystyö jatkuu. Varsinkin verkkoliiketoiminnan nopea kasvu ja sen tuomat muutokset nä-kyvät päivittäisessä toiminnassa jatkuvasti. Henkilöresurssien kohdenta-minen voi jatkossa tuottaa yrityksen johdolle haastetta. Yrityksen sisäistä logistiikkaa tulisi kehittää jatkuvasti ja pyrkiä nopeuttamaan ja selventä-mään tuotteiden keräys- ja varastointilogiikkaa. Kehitysehdotuksena tähän on oman sähköisen varastopaikkajärjestelmän luominen sekä lähetys–vastaanotto-ajatuksen sisäistäminen koko organisaation sisällä. Tuotteiden jatkuva inventointi ja reaaliaikainen varastosaldopäivitys lisää koko orga-nisaation toimivuutta. Päivittäinen ”ylimääräinen” tuote-etsintä kuluttaa yrityksen voimavaroja ja saa aikaan ison määrän ylimääräistä ja tarpeeton-ta työtä sekä kuluja, joista voidaan päästä eroon lähes kokonaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste