Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asiakkaiden kokemuksia tuetusta asumispalvelusta

Kosola, Outi; Kuusisto, Johanna (2024)

 
Avaa tiedosto
Kosola_Kuusisto.pdf (687.9Kt)
Lataukset: 


Kosola, Outi
Kuusisto, Johanna
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202403053857
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa yhden Aspa Palvelut Oy:n yksikön tuetun asumisen asiakkaiden kokemuksia palvelusta ja miten se on vaikuttanut heidän elämäänsä. Tarkoituksena on myös selvittää ovatko asiakkaat saaneet palvelusta jotain muuta apua kuin tavoitteisiin on kirjattu tai mitä alun perin he olivat ajatelleet saavansa.

Opinnäytetyö toteutettiin laadullisena sekä määrällisenä tutkimuksena. Ryhmähaastattelu toteutettiin lokakuussa 2023 kahdessa ryhmässä eri päivinä, yhteensä osallistujia oli seitsemän. Asiakaskysely lähettiin asiakkaille ryhmähaastattelujen jälkeen joulukuussa 2023. Asiakaskysely sisälsi määrällisiä kysymyksiä sekä avoimia kysymyksiä. Kysely tehtiin E-lomake ohjelmalla ja kyselyn linkki lähettiin Aspa-kodin työntekijöille, jotka jakoivat sen asiakkaille. Asiakaskyselyyn vastasi 22 asiakasta.

Ryhmähaastattelut nauhoitettiin, jonka jälkeen ne analysoitiin sisällönanalyysin keinoin. Asiakaskyselyn määrällisten kysymysten tulokset käsiteltiin E-lomake ohjelmassa, jonka jälkeen siirrettiin Word-ohjelmaan, jossa tehtiin kaaviot. Avoimiin kysymyksiin käytettiin soveltuvasti sisällönanalyysiä ja koodattiin eri kysymysten samankaltaiset vastaukset yhteen ja näin saatiin sanalliset vastaukset koottua.

Tuetun asumisen asiakkaat ovat tyytyväisiä palveluun ovat saaneet siitä apua arkeensa. Asiakkaat toivovat myös jatkoa palvelulle, kun nykyinen tuki jakso päättyy. Tutkimuskysymyksiin peilaten asiakkaat kokevat tuetun asumisen palvelun vaikuttaneen heidän arjessansa toimimiseen vahvistaen sitä. Asiakkaat ovat tyytyväisiä saamaansa tukeen ja siihen, että asiakaskäynnit suunnitellaan asiakkaan voimavaroja kunnioittaen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste