Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

The Onion Router – Tor-ohjelmistojen soveltuvuus yksityiselle tietokoneen käyttäjälle

Soivi, Lauri (2014)

 
Avaa tiedosto
ONT_Soivi_Lauri.pdf (969.5Kt)
Lataukset: 


Soivi, Lauri
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014112516783
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Tor-ohjelmistojen soveltuvuutta yksityisille tietokoneen käyttäjille. Soveltuvuutta pohdittiin sellaisten tutkimuskysymyksien pohjalta, joilla selvitettiin Tor-ohjelmistojen yleistymistä, tarpeellisuutta ja turvallista käyttämistä.

Teoriaosuudessa tarkastellaan Internet-sensuuria ja -seurantaa, joita on mahdollista välttää Tor-ohjelmistoilla. Teoriaosuudessa kerrotaan esimerkkeinä Kiinan ja Turkin Internet-sensuurista, joiden Internet-sensuuri on ollut viime aikoina paljon esillä julkisuudessa. Internet-seurantaan liittyvässä teoriaosuudessa käsitellään Yhdysvaltojen, Googlen ja Facebookin toteuttamaa tietojen keräämistä, koska näiden kolme organisaation tietojen kerääminen on ollut viime aikoina laajalti julkisuudessa. Työssä käsitellään myös suomalaisiin kohdistuvaa Internet-sensuuria ja -seurantaa, koska tutkimus on suurimmaksi osaksi suunnattu suomalaisille tietokoneen käyttäjille. Teoriaosuuden lopussa tarkastellaan Tor-ohjelmistoja, niiden toimintaa, riskejä ja käyttämistä.

Työn tutkimusosuus toteutettiin kahdessa eri osassa. Tutkimuksen ensimmäisessä osan lähestymistapa oli kvalitatiivinen, jossa aineisto koostui asiantuntijoille suunnatusta kyselystä. Tutkimuksen toisessa osassa käytettiin kvantitatiivista tutkimusmenetelmää, jossa kerättiin empiiristä aineistoa yksityishenkilöiltä testin muodossa. Tämän kaksiosaisen lähestymistavan tarkoituksena oli saada asiantuntijoiden vastauksien avulla teoreettinen näkökulma ja käyttöönoton testauksesta käytännönläheinen näkökulma.

Tutkimuksessa saatiin selville, että Tor-ohjelmistojen käyttö saattaa tulevaisuudessa kasvaa maltillisesti, jos ohjelmistoille nähdään tarvetta, mutta asiantuntijat ja testihenkilöt pitivät Tor-ohjelmistojen hyötyjä suomalaisille suhteellisen pienenä. Yksityiset tietokoneen käyttäjät kykenevät käyttämään halutessaan Tor-ohjelmistoja turvallisesti. Tor-ohjelmistot soveltuvat yksityisille tietokoneen käyttäjille silloin, kun he kokevat Tor-ohjelmistot tarpeellisiksi ja ovat valmiita ottamaan selville ennen Tor-ohjelmistojen käyttöönottoa, miten niitä käytetään oikein, jotta Tor-ohjelmistojen käyttö tapahtuu mahdollisimman turvallisesti. Käyttäjien oli tärkeää ymmärtää, mihin Tor-ohjelmistot pystyvät ja mihin eivät, ja että täydellistä tietoturvallisuutta on mahdotonta saavuttaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste