Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Satakunnan ammattikorkeakoulun liiketalous Rauman henkilöstön ja Rauman talousalueen yritysten yhteistyön selvittäminen ja kehittäminen

Karvinen, Enni (2008)

 
Avaa tiedosto
Karvinen.pdf (843.0Kt)
Lataukset: 


Karvinen, Enni
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2008
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200810093498
Tiivistelmä
Tutkimuksen tilaajana on Rauman Kauppakamari. Tutkimus on jatkoa vuonna 2006 valmistuneelle tutkimukselle, jossa selvitettiin laajasti koulutuksesta saatavien taitojen vastaavuutta todellisen työelämän tarpeisiin. Aiemman tutkimuksen tekivät Rauman ja Satakunnan kauppakamarit yhteistyössä. Tutkimusongelmana oli selvittää, miten paljon ja millaista yhteistyötä Satakunnan ammattikorkeakoulun Liiketalouden Rauman henkilöstön ja Rauman talousalueen yritysten välillä on ja miten yhteistyötä voitaisiin kehittää. Selvitettiin myös, miten yhteistyön määrä ja laatu ovat kehittyneet vuosina 2000–2007. Tutkimuksessa oli myös yrityksiä, joilla ei ole ollut yhteistyötä Liiketalous Rauman henkilöstön kanssa. Niiden osalta selvitettiin kiinnostusta yhteistyöhön. Tutkimukseen haastateltiin yhdeksää Rauman talo-usalueen yritystä. Liiketalous Rauman henkilöstölle suunnattuun lomakekyselyyn vastasi 15 henkilöä. Tutkimusaineisto kerättiin 26.9.–21.11.2007 välisenä aikana.
Tavallisimmat yhteistyön muodot ovat opinnäytetyöt ja yritysvierailut. Yhteistyösuhteet ovat tavallisimmin alkaneet Liiketalous Rauman henkilöstön aloitteesta. Haastatellut yritykset saavat yhteistyöstä ideoita ja työntekijöitä, kun taas Liiketalous Rauman henkilöstö saa yhteistyöstä yrityskontakteja ja esimerkkejä opetukseen. Liiketalous Rauman henkilöstön mielestä yhteistyön laatu on parantunut vuosina 2000–2007. Yritysten mielestä yhteistyön laatu on säilynyt ennallaan tai parantunut vuodesta 2000. Suurin yhteistyötä haittaava ongelma on aika.Yhteistyön ongelmia voisi poistaa lisäämällä yhteistyön jatkuvuutta kummiopettaja-idealla. Yritysten edustajia haastateltaessa keskusteltiin kummiopettaja-ideasta. Ideasta oltiin kiinnostuneita. Kummiopettaja-idea mahdollistaisi yhteistyön jatkuvuuden ja siitä olisi hyötyä molemmille osapuolille pitkällä aikavälillä. Näin poistuisi ainakin osittain nykyinen yhteistyön ongelma, rikkonaisuus. Rauman talousalueen yrityksiä vaivasi tietämättömyys Liiketalous Rauman toiminnasta. Yrityksissä oltiin kiinnostuneita opetussuunnitelmasta, koska silloin heidän olisi helpompi ajoittaa yhteistyöehdotuksensa Liiketalous Rauman henkilöstölle. Tähän voisi olla ratkaisuna esimerkiksi Liiketalous Rauman järjestämät teemaillat, jossa esiteltäisiin tulevia yhteistyömahdollisuuksia teemoittain kiinnostuneille. Sekä tutkimukseen osallistuneet Liiketalous Rauman jäsenet että haastatellut Rauman talousalueen yritykset suhtautuvat pääasiassa positiivisesti yhteistyöhön ja olivat halukkaita kehittämään sitä. Tämä olisi erityisen tärkeää opiskelijoidenkin kannalta, sillä työharjoitteluja lukuun ottamatta opiskelu on melko teoreettista. Parhaimmillaan saavutettaisiin win-win-tilanne eli kaikki voittaisivat.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste