Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Eristyspotilas natiiviröntgentutkimuksissa : Verkko-oppimateriaalia röntgenhoitajaopiskelijoille

Kokkonen, Merja; Kuparinen, Elina (2014)

 
Avaa tiedosto
Kokkonen_Merja_Kuparinen_Elina.pdf (734.2Kt)
Lataukset: 


Kokkonen, Merja
Kuparinen, Elina
Tampereen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014120117635
Tiivistelmä
Vuonna 2011 Suomessa tehtiin röntgentutkimuksia hieman yli 3,6 miljoonaa, joista natiiviröntgentutkimusten osuus oli reilut 3,2 miljoonaa (Helasvuo 2013, 10–11). Natiivitutkimuksella tarkoitetaan ilman varjoainetta tehtävää röntgentutkimusta (Säteilyturva-keskus 2013). ”Terveydenhuollon ammattihenkilön ammattitoiminnan päämääränä on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen” (Laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä 559/1994).

Tässä opinnäytetyössä käytettiin toiminnallisen opinnäytetyön menetelmää. Opinnäytetyön tavoitteena oli lisätä röntgenhoitajaopiskelijoiden tietoutta kosketus-, ilma- ja pisaraeristyspotilaiden natiiviröntgentutkimuksiin liittyvistä suojaustoimenpiteistä. Opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa oppimateriaalia Tampereen ammattikorkeakoulun oppimisympäristö Tabula-Moodleen röntgenhoitajaopiskelijoille kosketus-, ilma- ja pisaraeristyspotilaiden natiiviröntgentutkimuksista. Opinnäytetyön tehtävät olivat: Millainen verkko-oppimisympäristö tukee oppimista? Miten tartuntatautien leviämistä voidaan ehkäistä natiiviröntgentutkimuksissa? Miten henkilökunnan suojautuminen toteutetaan kosketus-, ilma- ja pisaraeristyspotilaan natiiviröntgentutkimuksissa?

Opinnäytetyön tuotteena tehtiin röntgenhoitajaopiskelijoille verkko-oppimateriaalia Tampereen ammattikorkeakoulun oppimisympäristö Tabula-Moodleen. Verkko-oppimateriaali on tarkoitettu itseopiskelumateriaaliksi ja se on opiskelijan saatavissa ajasta riippumatta. Tuote koostuu monipuolisessa muodossa olevasta oppimateriaalista (kuvista, teksteistä, Internet-linkeistä) ja sen tarkoituksena on palvella monenlaisia oppijoita. Tuote sisältää tietoa tartuntataudeista, eristysluokista, henkilönsuojaimista ja hygieniasta. Oppimateriaalin avulla röntgenhoitajaopiskelijat saavat tietoa kuinka toimia eristystä vaativan potilaan natiiviröntgentutkimuksessa.

Teoreettinen viitekehys käsittelee verkko-oppimisympäristössä käytettävää oppimateriaalia sekä tartuntatautien ja infektioiden torjuntaa. Kehittämisehdotuksena opinnäytetyöntekijät ehdottavat vastaavanlaisen itseopiskelumateriaalin tuottamista toisesta aiheesta röntgenhoitajaopiskelijoille. Lisäksi opinnäytetyöntekijät ehdottavat kvantitatiivisen tutkimuksen tekemistä oppimateriaalin toimivuudesta, sisällöstä sekä hyödynnettävyydestä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste