Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uhkasakko-ohje Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle

Kinnunen, Anu (2014)

 
Avaa tiedosto
Kinnunen_Anu.pdf (2.486Mt)
Lataukset: 


Kinnunen, Anu
Tampereen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014120318065
Tiivistelmä
Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle (Tukes) laaditun uhkasakko-ohjeen tavoitteena on helpottaa lupa- ja valvontaviranomaisen hallintopakkoprosessia. Ohje toimii menettelyn tukena silloin, kun on perusteltua käyttää uhkasakkolain mukaista uhkasakkoa määräysten tai kieltojen tehosteena. Uhkasakko-ohje on suurelta osin laadittu syventävän työharjoittelun yhteydessä Turvallisuus- ja kemikaaliviraston laitos- ja kaivosvalvontayksikön prosessiturvallisuusryhmässä. Vaikka uhkasakko-ohje on laadittu prosessiturvallisuusryhmän näkökulmasta, se on tarkoitettu koko Turvallisuus- ja kemikaaliviraston käytettäväksi. Ohje ja sen liitteinä olevat kirjemallipohjat ovat muokattavissa viraston eri yksiköiden tarpeisiin.

Työn taustalla vaikutti räjähdekontin aiheuttama onnettomuusvaara Laukaan Vihtavuoressa heinäkuussa 2013. Onnettomuustutkintakeskus oli tapausta koskevassa raportissaan kehottanut Tukesia selkeyttämään menettelyään hallintopakkokeinojen käyttämiseksi. Turvallisuus- ja kemikaalivirastolta puuttui aiempi ohjeistus uhkasakkoprosessin läpiviemiseksi, joten työlle oli selkeä tilaus.

Opinnäytetyö on luonteeltaan toiminnallinen. Se sisältää raporttiosuuden lisäksi työelämälähtöisen tuotteen eli tässä tapauksessa työohjeen. Lopputuotteen tekemiseksi on hyödynnetty uhkasakkoprosessiin liittyvää teoriatietoa lainsäädännöstä, oikeuskirjallisuudesta sekä muiden viranomaisten ohjeistuksista. Niin ikään tärkeää ohjeen laatimisessa oli huomioida loppukäyttäjien eli valvontatyötä tekevien toiveet ja näkemykset. Tuotoksen on tarkoitus olla mahdollisimman helppokäyttöinen ja selkeä kokonaisuus, joka sekä palvelee valvontatyötä tekeviä tarkastajia että helpottaa Tukesin hallintolakimiesten työtaakkaa.

Ohje sisältää tiiviin ja käytännönläheisen teoriaosuuden lisäksi tarkastajien erityisesti toivomat kirjemallipohjat, joita voidaan hyödyntää uhkasakkoprosessin eri vaiheissa. Mallipohjat ovat myös Tukesin intranetissä muokattavina Word-tiedostoina. Mallipohjien lisäksi ohjeeseen sisältyy liitteenä erillinen tarkistuslista, joka mukailee uhkasakkoasian kulkua ja helpottaa aikataulujen seurantaa sekä prosessin etenemistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste