Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Katuruokatapahtumat matkailun elävöittäjinä Helsingissä

Kujanpää, Kati; Perovirta, Sarita (2014)

 
Avaa tiedosto
Kujanpaa_Kati Perovirta_Sarita.pdf (81.11Mt)
Lataukset: 


Kujanpää, Kati
Perovirta, Sarita
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014120318322
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on Helsingin kaupungin ruokakulttuuristrategialle toimeksiantona tehty työ, jonka tavoitteena on kartoittaa katuruoan ja katuruokatapahtumien nykytila. Työssä tutkitaan myös, miten katuruoka ja katuruokatapahtumat linkittyvät matkailun edistämiseen Helsingissä. Katuruokatapahtumia ei ole Suomessa tutkittu ruokamatkailun näkökulmasta aiemmissa tutkimustöissä. Opinnäytetyö on osa HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulun RUOKA&MATKAILU -hanketta.

Maailmanlaajuisesti lähes kaikkialla läsnä olevaa katuruokaa on myyty tuhansia vuosia. Helsingin ruokakulttuurin yksi tärkeimmistä valteista on erilaiset ruokatapahtumat. Katuruokakulttuurin kehittäminen ja edistäminen mahdollistaa koko ravintola-alan uudistamisen ja raikkaana pitämisen.

Tietoperusta avaa matkailuun, ruokamatkailuun ja katuruokaan liittyviä käsitteitä, käsittelee tärkeimpien aiheeseen linkittyviä strategioiden sisältöjä ja kuvailee katuruokatapahtumia Helsingissä. Opinnäytetyön tutkimuksessa käytettiin triangulaatiota eli tutkimusaineisto kerättiin kahden eri tutkimuksen avulla. Tutkimushaastattelu tehtiin teemahaastatteluna viidelle asiantuntijalle ja lomakekyselytutkimus matkailijoille Ravintolapäivänä 17.8.2014. Tutkimukset toteutettiin elo-lokakuussa 2014. Työssä on käytetty sekä kvalitatiivisia että kvantitatiivisia menetelmiä.

Tutkimustuloksista käy ilmi, että Helsingin katuruoka ja katuruokatapahtumat ovat uudenlaisessa nosteessa, mutta matkailijoiden tavoitettavuudessa sekä katuruokatapahtumien esille nostamisessa ja tapahtumien erilaistamisessa on vielä haasteita. Ravintoloitsija ei välttämättä näe selvää yhteyttä oman liiketoimintansa ja matkailualan välillä, kuten majoituspalveluja tarjoava yrittäjä ei välttämättä näe tarvetta tarjota upeita ruoka- tai juomakokemuksia asiakkaillensa, jotta hän saisi luotua uudenlaista vetovoimaa. Yrittäjien tulisi hahmottaa kuinka he sopisivat ja tulisivat hyötymään lähemmästä yhteistyöstä matkailun sektoreiden kanssa. Yhteistyö vaatii tavoitteiden, hyötyjen, haasteiden sekä mahdollisuuksien realistista analysointia ja arviointia kaikkien klusterin osien välillä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste