Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ulkoistetun talouspäällikkö-palvelun tuotteistaminen ja myyminen pienyrityksille

Vuorenpää, Harri (2014)

 
Avaa tiedosto
Vuorenpaa_Harri.pdf (851.6Kt)
Lataukset: 


Vuorenpää, Harri
Tampereen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014121620049
Tiivistelmä
Suomalaisella pienyrittäjällä on nykyään alati kasvava ongelma: hänen pitäisi olla monen alan asiantuntija, mutta todellisuudessa hän on asiantuntija ainoastaan omassa työssään. Miten hän huolehtii yrittäjyyden mukanaan tuomista velvoitteista, esimerkiksi taloushallinnosta? Tähän vaihtoehtona yrittäjä voisi harkita ulkoistettua talouspäällikköpalvelua.

Työn taustalla on nimenomaan tämä pienyrittäjän tarve keskittyä omaan työhönsä ja ulkoistaa muut yrityksensä velvoitteet. Työn toimeksiantajana on Tili Vuorenpää Oy ja työn tavoitteena on kartoittaa ulkoistetun talouspäällikköpalvelun mahdollisuudet yhtiön tarjoamana palveluna ja analysoida etenemisehdotukset tuotteen suhteen.

Asiantuntijapalvelun tuotteistaminen, myyminen ja markkinointi ovat keskiössä uuden asiantuntijapalvelun luomisessa. Asiantuntijapalvelun tuotteistamisessa tärkeintä on luoda tuote joka myy. Myymisen ja markkinoinnin suurimpana haasteena on vakuuttaa pienyrittäjät palvelun ja sen mukanaan tuoman lisäkustannuksen hyödyistä ja tarpeellisuudesta.

Pienen asiantuntijayrityksen kohdalla uusien palveluinnovaatioiden kehittäminen tuo mukanaan myös tarpeen tarkastella yhtiön strategiaa, liiketoimintamalleja sekä johtamista uudelleen kohti muuttuvan maailman uudistuvia tarpeita. Myös palveluliiketoiminnan uusien trendien tunnistaminen on ensiarvoisen tärkeää.

Palvelutuotteen luominen on kaikkein tehokkainta ja mielekkäintä yhteistyössä asiakkaiden kanssa, joten keskeinen malli tutkimuksen toteuttamisessa on vapaamuotoiset haastattelut valikoiduilta luottoasiakkailta. Haastattelujen pohjalta voitiin tehdä useita hyödyllisiä havaintoja, mutta tärkein havainto oli varmasti se, että kysyntä tällaiselle asiantuntijapalvelulle on olemassa.

On sekä yhteiskunnan että tämän maan yrittäjien yhteinen etu, että yrittäjille luodaan toimintaedellytykset, joissa he pystyvät tuottamaan sitä palvelua tai tuotetta joihin he ovat erikoistuneet. Trendi kaiken muun ulkoistamiseen on selvästi kasvussa ja markkinat ulkoistetuille palveluille on asiantuntijayritykselle selkeästi potentiaaliset. Näin ollen Tili Vuorenpää Oy:n onkin syytä jatkaa ko. palvelun tuotteistamista, markkinointia ja myymistä sekä tulevaisuudessa entistä enemmän siirtää toimintansa painopistettä uusien asiakkaan toimintaa tukevien palveluinnovaatioiden suuntaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste