Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

CAFÉ KAHVIPUUN MARKKINOINTI SOSIAALISESSA MEDIASSA

Sipiläinen-Ersta, Jenna (2014)

 
Avaa tiedosto
Sipilainen-ersta_Jenna.pdf (12.31Mt)
Lataukset: 


Sipiläinen-Ersta, Jenna
Centria ammattikorkeakoulu (Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu)
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014121720147
Tiivistelmä
Toimeksiantajana tutkimuksessa toimi Cerranon Kahvila Oy, jonka liiketoimintana on kahvila nimeltä Café Kahvipuu. Café Kahvipuu on pieni kahvila Kokkolan keskustassa.
Aiheena opinnäytetyössä oli tutkia facebookin mahdollisuutta markkinoinnissa ja sen hyödyntämistä jatkossa yhtenä tärkeimmistä Café Kahvipuun markkinointiväylistä.
Tietoperustana oli sosiaalinen media, sosiaalinen verkosto ja facebook.

Tutkimusmenetelmät olivat kvantitatiivinen asiakaskysely, joka teetettiin lokakuussa 2014 ja benchmarking-menetelmä, jossa vertailtiin Café Kahvipuuta kahteen eri kahvilaan, joilla oli facebook–profiili. Asiakaskyselyn avulla tutkittiin Café Kahvipuun asiakkaiden sosiaalisen median käyttöä. Benchmarking–menetelmällä oli tarkoitus ottaa paremmilta mallia. Opinnäytetyössä käytettiin myös noin kaksi vuotta sitten teetettyä asiakastyytyväisyyskyselyä, jonka raportoinnista tuli esille Café Kahvipuun heikkoudet ja vahvuudet.

Sekä kyselyn että benchmarking kohteiden avulla Café Kahvipuu sai paljon kehitysideoita tulevaan sosiaalisen median käyttäytymiseen. Pelkästään sosiaalisen median avuin ei markkinointia voida tehdä kuitenkaan; myös paikallislehdet ovat kannattavia mainontakohteita, koska iso osa ei käytä sosiaalista mediaa, eikä niinkään facebookia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste