Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asiakasnäkökulma pysäköinninvalvonnan internet-sivujen kehittämiseen

Ahonen, Sanna (2014)

 
Avaa tiedosto
Ahonen_Sanna.pdf (343.7Kt)
Lataukset: 


Ahonen, Sanna
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014121720246
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin toimeksiantona Jyväskylän kaupungin pysäköinninvalvonnalle ja siinä tutkittiin toimeksiantajan internet-sivujen käyttäjien mielipiteitä sivuista. Työn tarkoitus oli tuottaa tietoa, jonka pohjalta sivuja voitaisiin kehittää vastaamaan käyttäjien odotuksia entistä paremmin. Tutkimuskysymyksenä oli, minkälaiset Jyväskylän kaupungin pysäköinninvalvonnan verkkosivujen tulisi olla ja mitä sisältöä sieltä tulisi löytyä.

Teoriaosassa käsiteltiin hyvän internet-sivun ominaisuuksia ja vertailtiin Jyväskylän kaupungin pysäköinninvalvonnan sivuja muutaman muun kaupungin vastaaviin sivuihin. Tutkimuksessa käytettiin sekä kvantitatiivista että kvalitatiivista tutkimusmenetelmää. Kvantitatiivinen tiedonkeruu suoritettiin sivujen kautta täytettävän kyselylomakkeen, sähköpostina lähetetyn kyselyn sekä asiakaspalvelussa täytettävän paperisen lomakkeen avulla. Kvantitatiiviseen tutkimukseen vastauksia saatiin melko vähän, joten avuksi otettiin kvalitatiivinen tutkimus. Kvalitatiivinen tutkimus suoritettiin haastattelemalla asiakaspalvelupisteessä asioineita henkilöitä.

Tutkimuksesta kävi ilmi, että sivujen käytettävyydessä on parantamisen varaa. Sivuilla on tietoa mutta se on liian vaikeasti löydettävissä. Käyttäjät tulevat sivuille lähinnä hakemaan asiakaspalvelun yhteystietoja, täyttämään sähköisen oikaisuvaatimuksen tai hakemaan tietoa pysäköintiin liittyvistä asioista. Tulosten perusteella sivuille ei tarvitse niinkään lisätä tietoa, vaan olemassa oleva tieto pitäisi saada tuotua esille paremmin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste