Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Siirtyminen liikuntaneuvonnasta liikunta- ja urheiluseuraan : kartoitus yhteistyön nykytilasta Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry alueella

Petäjäsalo, Inka (2024)

 
Avaa tiedosto
Petajasalo_Inka.pdf (817.9Kt)
Lataukset: 


Petäjäsalo, Inka
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024061022687
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää liikuntaneuvonnan palveluketjun loppuvaihetta, jossa asiakas siirtyy liikuntaneuvonnasta omaehtoiseen liikkumiseen. Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa liikuntaneuvonnassa ja liikuntaseuroissa toimivien asiantuntijoiden välistä yhteistyötä haastatteluin ja näkökulmaa syvennettiin liikuntaneuvonnan asiakkaiden haastatteluilla. Kaikki opinnäytetyöhön haastatellut henkilöt toimivat Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry (ESLU) alueella, joka toimi tämän opinnäytetyön toimeksiantajana.

Aineistonkeruumenetelmänä käytettiin puolistrukturoituja haastatteluita, jotka toteutettiin yksilöhaastatteluina. Haastatteluilla kartoitettiin tämänhetkistä yhteistyön tilaa, millä tavalla omaehtoiseen liikkumiseen siirtymisen vaihe toteutuu palveluprosessissa sekä miten haastateltavat kehittäisivät asiantuntijoiden välistä yhteistyötä. Tallennettu materiaali litteroitiin ja aineiston analyysi toteutettiin soveltaen teoriaohjaavaa sisällönanalyysia.

Haastattelut vahvistivat opinnäytetyöprosessin alussa ollutta ennakko-oletusta, että toimijoiden välinen yhteistyö asiakassiirtymässä on alkutekijöissään tai sitä ei tapahdu ollenkaan. Toimijoiden välillä on yhteistyötä, mutta se ei kohdennu liikkumisen kehittämiseen. Tarve yhteistyön kehittämiselle tunnistettiin. Resurssien puute koettiin suurimmaksi syyksi yhteistyön puutteelle ja resurssien lisääminen nähtiin parhaimpana keinona yhteistyön kehittämisessä.

Opinnäytetyön tulokset jäävät toimeksiantajan käyttöön, jonka perusteella ESLU jatkokehittää eri toimijoiden välistä yhteistyötä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste