Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Maksuhäiriömerkintöjen ja kuluttajaluottojen tietämys lukiolaisten keskuudessa

Arminen, Kristi (2015)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo.pdf (1.305Mt)
Lataukset: 


Arminen, Kristi
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201502021798
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aihe on lukioikäisten tietämys ja käsitys maksuhäiriömerkinnöistä, sekä kulu-tusluotoista. Aihe valittiin, sillä paitsi että mediassa on paljon viime vuosina keskusteltu kas-vavista maksuhäiriömäärien lukemista, myös maksuhäiriömerkintöjen tietokantaa ylläpitävä organisaatio vahvistaa tilastoillaan suurimman osan maksuhäiriömerkinnöistä koskevan pien-lainoja tai kulutuslainoja, sekä ikäjakaumien osalta nuorten suuren osuuden maksuhäiriömer-kinnöissä. Paljon on myös keskusteltu taloustiedon oppimäärän lisäämisestä opetussuunni-telmaan.

Teoriaosuudessa tarkasteltiin 2014 vuoden markkinaympäristöä kulutusluottotuotteiden osal-ta ja sen rakennetta, sekä historiallista taustaa. Käytiin läpi lähivuosien tehtyjä lakimuutoksia. Tutkittiin Suomalaisia tilastoja koskien talouksien rahakäyttäytymistä.
Teoriaosuudessa käytiin läpi myös Suomen lainsäädäntö koskien maksuhäiriömerkintöjä, eli kuka niitä voi merkitä, säilymisajat ja tarkasteluoikeudet. Tarkasteltiin myös käytännön merki-tystä henkilökohtaisiin mahdollisuuksiin liittyen olemassa oleviin maksuhäiriömerkintöihin, kuten esimerkiksi työpaikan tai vuokra-asunnon saamista. Lisäksi tutkittiin nuorten kulutus-käyttäytymistä suppeasti ja talouskäyttäytymisen mahdollisia vaikuttajia.

Itse tutkimus tehtiin kyselylomakkeella Espoon Kuninkaantien Lukiossa kesällä 2014. Tutki-mus toteutettiin tunnin aikana opettajan toimesta, jonka jälkeen tutkija teki yhteenvedon käyt-tämällä tietojenkäsittelyohjelmaa Excel. Tulokset analysoitiin ja niistä tehtiin johtopäätöksiä. Tarkasteltiin myös sukupuolijakaumaa, sillä myös maksuhäiriömerkintätilastoista selviää, että miehet velkaantuvat yleensä naisia helpommin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste