Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Avaruusolosuhteiden vaikutus satelliittien elektroniikkaan

Tuohimetsä, Lassi (2024)

 
Avaa tiedosto
Tuohimetsa_Lassi.pdf (1006.Kt)
Lataukset: 


Tuohimetsä, Lassi
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024111127885
Tiivistelmä
Avaruusala on nopeassa kasvussa. Satelliitteja on laukaistu avaruuteen ennätyksellisiä määriä viimeisten vuosien aikana. Tätä kasvua on vauhdittanut kehittynyt teknologia sekä osaaminen. Luotettavaa avaruus-tekniikkaa kehitettäessä on tiedettävä, että minkälaisia vaikutuksia avaruuden ympäristöolosuhteella on suunniteltavalle laitteistolle. Opinnäytetyössä tutkitaan kirjallisuuskatsauksen kautta näitä asioita elektro-niikan näkökulmasta.

Kirjallisuuskatsausta varten määritettiin alkuun tutkimuskysymykset ja pyrittiin valitsemaan mahdollisia hyödyllisiä tutkimusaineistoja. Tarkoituksena oli valita hyvät aineistot jo alussa, mutta työn aikana joudut-tiin lisäämään aineistoja mukaan puuttuvien tietojen mukaan. Kirjallisuuskatsaus tehtiin yksinkertaisem-malla tavalla, johtuen aiheen haastavuudesta. Tarkempaa analyysia tutkimusaineistolle ei tehty, vaikka tämä olisi osa metodista kirjallisuuskatsausta.

Kirjallisuuskatsauksen tuloksena syntyi yleistävä tietopaketti satelliiteista, avaruuden olosuhteista sekä näiden mahdollisista vaikutuksista elektroniikkaan. Työssä pyritään selventämään perusasioita satelliiteis-ta, avaruuden olosuhteista sekä satelliiteissa käytettävästä elektroniikasta.

Tutkimuksen aikana saatiin yleisiä vastauksia ennalta määritettyihin tutkimuskysymyksiin. Tutkimuksen aikana selveni, että säteily on kriittisempiä avaruusympäristöstä riippuvia asioita elektroniikan kannalta avaruudessa, joten tähän aihealueeseen perehdyttiin muita enemmän. Selvisi, että säteily voi vaikuttaa pääasiassa kahdella tapaa elektroniikkaan:
Kertaluontoisina transientteina ja pidemmällä aikavälillä kumulatiivisena säteilyn annoksen kertymisenä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste