Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tietoliikenteen palveluyrityksen kannattavuuden parantaminen

Lindgren, Toni (2024)

 
Avaa tiedosto
Lindgren_Toni.pdf (2.244Mt)
Lataukset: 


Lindgren, Toni
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024120433055
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena on tutkia, kuinka prosessia saadaan kehitettyä ja ylläpidettyä palvelualanyrityksessä. Prosessin kehittämisen ja ylläpidon teoriaa käydään läpi ja eritellään sen eroavaisuudet.
Keskeisinä käsitteinä ovat prosessijohtaminen, Kaizen- ja Lean-tyylinen lähtökohta asioiden jatkuvaan parantamiseen tuottavuuden kohentamiseksi. Opinnäytetyössä käydään läpi pääasiallinen aihe prosessijohtaminen ja sivuaiheena työssäjaksaminen. Työssäjaksamisen osio esitellään tukitoimintoihin liittyvänä toimena ja prosessijohtaminen ensisijaisena toimintona.
Opinnäytetyön sisällöllinen jakauma koostuu tukitoimintojen sivuaiheena olevasta työssäjaksamisen aihealueesta, jossa käsitellään kuinka asiantuntijat voivat palvelualalla työtä tehtäessä pyrkiä parempaan itsensä johtamiseen, laadukkaaseen päivittäiseen työntekemiseen, painottamaan työkuormaansa oikein sekä tekemään oikeita asioita oikeassa järjestyksessä.
Ensisijaisena toimintona esitellään prosessijohtaminen ja miten se vaikuttaa prosessin uudistumiseen ja ylläpitämiseen palvelualan yrityksessä. Mikä ero on prosessin näkökulmasta ylläpidolla ja uudistamisella. Työssä käydään läpi esimerkkejä Toyotan lanseeraamasta Toyota Way-ohjelmasta, Kaizen-metodologiasta sekä Lean-tyyppisen tekemisen laatujohtamisen maailman avartavaisuudesta. Työssä esitellään prosessikarttahierarkiaa korkeimmalta tasolta katsottuna sekä käsitellään teoriat prosessikartasta, prosessihierarkiasta ja prosessikaaviosta. Opinnäytetyö päätetään haastattelu- ja kyselytutkimuksen tuloksien löydöksiin sekä loppuanalyysiin prosessin toimivuudesta sen jatkokehityksestä ja jatkuvan parantamisen ideologian keskeisimpiin löydöksiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste